Vinterstudion 2018/2019 – allt du behöver veta
Uppdaterad 2019-03-07 | Publicerad 2018-11-14
Vinterstudion i SVT är ett av Sveriges mest folkkära program.
Med start lördag 17 november är det dags igen. Här är allt du behöver veta inför säsongen.
Datum för Vinterstudion
Från 17 november till 24 mars sänds VM-studion i SVT1. Det innebär sju helger under hösten och 12 helger under våren. Här ingår:
SM-veckan (2-3 februari).
Alpina världsmästerskapet i Åre (9-10 februari och 16-17 februari).
VM i längdskidor i Seefeld, Österrike (23-24 februari och 2-3 mars.
Skidskytte-VM i Östersund (9-10 mars och 16-17 mars).
Programledare för Vinterstudion
Andre Pops är tillbaka som programledare, tillsammans med Yvette Hermundstad.
- Det ska bli extra kul att komma tillbaka till Vinterstudion den här vintern som blir speciell på många sätt. Det är rekordmånga Vinterstudiohelger som känns väldigt roligt att kunna erbjuda alla tittare som brukar tycka att vi börjar för sent och slutar för tidigt, säger André Pops.
Projektledare: Max Bursell.
– Denna supersäsong passar vi på att förnya oss med ny studio, ny grafik och nya experter, men tittarna kommer ändå att känna igen sig, säger Max Bursell, projektchef för SVT Sport.
Längdskidor i Vinterstudion
Kommentatorer: Jacob Hård, Niklas Nord
Experter: Johanna Ojala, Anders Blomquist, Mathias Fredriksson
Reportrar: Moa Jörnmark, Jenny Modin
Alpint i Vinterstudion
Kommentatorer: Johan Ejeborg, Björn Fagerlind, David Fjäll
Experter: Pernilla Wiberg, Maria Pietilä Holmner, Tobias Hellman
Reportrar: David Fjäll, Jenny Modin
Skidskytte i Vinterstudion
Kommentatorer: Ola Brännholm, Lotta Fahlberg
Experter: Helena Ekholm, Björn Ferry
Reporter: Lotta Fahlberg
Backhoppning, skicross i Vinterstudion
Kommentator backhoppning: Peter Jonsson
Expert backhoppning: Anders Daun
Kommentator skicross: Björn Becksmo
Expert skicross: Lars Lewén
Vinterstudion – helg för helg
17-18 NOVEMBER
Sändningsstart: Lördag: 08.30. Söndag: 10.00.
Längdskidåkning: Bruksvallarna
Internationell tävling som utgör genrep inför världscup-premiären.
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, klassisk stil
Söndag: Sprint, fristil, damer och herrar
Alpint: Världscupen i Levi, Finland
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar
Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala
Kommentatorer längd: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
24-25 NOVEMBER
Sändningsstart: Lördag: 12.00. Söndag: 10.30.
Längdskidåkning: Världscupen i Ruka, Finland
Lördag: Sprint, damer och herrar, klassisk stil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, klassiskt
Programledare: Yvette Hermundstad
Kommentatorer: Jacob Hård och Anders Blomquist
1-2 DECEMBER
Sändningsstart: Lördag: 10.15. Söndag: 09.45.
Längdskidåkning: Världscupen i Lillehammer, Norge
Lördag: 10 km damer + 15 km herrar, fristil
Söndag: 10 km damer + 15 km herrar, jaktstart i klassisk stil
Skidskytte: Världscupen Pokljuka, Slovenien
Söndag: Mixstafett
Programledare: André Pops
Experter i studion: Johanna Ojala och Björn Ferry
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry
8-9 DECEMBER
Längdskidåkning: Världscupen i Beitostölen, Norge
Lördag: 15 km damer, 30 km herrar, fristil
Söndag: Stafett damer och herrar
Alpint: Världscupen i St Moritz och Val d'Isère
Lördag: Super-G, damer, St Moritz
Söndag: Slalom, herrar Val d'Isère
Skidskytte: Världscupen i Pokljuka, Slovenien
Lördag: Sprint, damer
Söndag: Jaktstart, herrar
Programledare: André Pops
Expert i studion: Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry
15-16 DECEMBER
Längdskidor: Världscupen i Davos, Schweiz
Lördag: Sprint i fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km, damer, fristil
Alpint: Världscupen i Val d'Isère, Val Gardena och Alta Badia
Lördag: Störtlopp damer i Val d'Isère, störtlopp herrar i Val Gardena
Söndag: Super-G damer i Val d'Isère, storslalom herrar Alta Badia
Skidskytte: Världscupen i Hochfilzen, Österrike
Lördag: Jaktstart damer
Söndag: Stafett damer och herrar
Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Pernilla Wiberg, Helena Ekholm
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
22 DECEMBER
Alpint: Världscupen i Courchevel och Madonna di Campiglio
Slalom, damer i Courchevel samt slalom herrar i Madonna di Campiglio
Skidskytte: Världscupen i Nove Mesto, Tjeckien
Jaktstart damer och herrar
Skicross: Världscupen i Innichen, Italien
Damer och herrar
Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion: Björn Ferry, Tobias Hellman
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg, Björn Ferry
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén
29-30 DECEMBER
Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Toblach, Italien
Lördag: Sprint, damer och herrar
Söndag: 10 km damer samt 15 km herrar, fristil
Alpint: Världscupen i Semmering och Bormio
Lördag: slalom damer, Semmering samt Super-G herrar, Bormio
Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
1 JANUARI
Längdskidor: Tour de ski (världscupen) i Val Mustair, Schweiz
Sprint i fristil, damer och herrar
Backhoppning: Världscupen Garmisch-Partenkirchen, Tyskland
Alpint: Parallellslalom i Oslo, Norge
Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor: Jacob Hård
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator backhoppning: Peter Jonsson
5-6 JANUARI
Längdskidor: Tour de ski (Världscupen) i Val di Fiemme, Italien
Lördag: 10 km klassiskt, masstart, damer samt 15 km klassiskt, masstart, herrar
Söndag: 9 km fristil (finalbacken), damer och herrar
Alpint: Världscupen i Zagreb, Kroatien
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar
Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentator längdskidor: Jacob Hård
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
12-13 JANUARI
Alpint: Världscupen i Adelboden och St Anton
Lördag: Storslalom herrar Adelboden samt störtlopp damer i St Anton
Söndag: Slalom herrar i Adelboden samt Super-G damer i St Anton
Skidskytte: Världscupen i Oberhof, Tyskland
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: stafett herrar
Längdskidor: Världscupen Dresden, Tyskland
Lördag: Sprint fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, fristil, damer och herrar
Programledare: Yvette Hermundstad
Experter i studion: Pernilla Wiberg, Mathias Fredriksson, Björn Ferry
Kommentator längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
19-20 JANUARI
Längdskidor: Världscupen i Otepää, Estland
Lördag: Sprint i klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar
Skidskytte: Världscupen i Ruhpolding, Tyskland
Lördag: Stafett damer
Söndag: Masstart damer och herrar
Alpint: Världscupen i Cortina d'Ampezzo, Italien
Lördag: Störtlopp damer
Skicross: Världscupen i Idre
Lördag: Damer och herrar
Söndag: Damer och herrar
Programledare: André Pops
Expert i studion: Tobias Hellman, Pernilla Wiberg
Kommentatorer längdskidor: Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentatorer skicross: Björn Becksmo och Lars Lewén
26-27 JANUARI
Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Kitzbühel
Lördag: störtlopp damer i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Slalom herrar i Kitzbühel
Längdskidor: Världscupen i Ulricehamn
Lördag: 10 km fristil damer samt 15 km fristil herrar
Söndag: Stafett damer och herrar
Skidskytte: Världscupen i Antholz, Italien
Lördag: jaktstart damer och herrar
Söndag: masstart damer och herrar
Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion: Pernilla Wiberg och Mathias Fredriksson
Kommentatorer längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentatorer skidskytte: Ola Bränholm och Björn Ferry
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg, Johan Ejeborg och Tobias Hellman
2-3 FEBRUARI:
Alpint: Världscupen i Garmisch-Partenkirchen och Maribor
Lördag: Slalom damer i Maribor samt störtlopp herrar i Garmisch-Partenkirchen
Söndag: Alpint, storslalom herrar i Garmisch-Partenkirchen
Längdskidor: SM-veckan i Sundsvall
Lördag: Sprint, finaler damer och herrar
Söndag: Masstart damer 15 km samt masstart herrar 30 km
Bandy: VM i Vänersborg
Lördag: Final
Programledare: Yvette Hermundstad
Expert i studion:
Kommentatorer alpint: David Fjäll och Tobias Hellman, Björn Fagerlind och Pernilla Wiberg
9-10 FEBRUARI
Alpint: VM i Åre
Lördag: Störtlopp herrar
Söndag: Störtlopp damer
Längdskidor: Världscupen i Lahtis, Finland
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: Sprintstafett, klassisk stil, damer och herrar
Programledare: André Pops
Expert i studion:
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman,
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
16-17 FEBRUARI
Alpint: VM i Åre
Lördag: Slalom damer
Söndag: Slalom herrar
Längdskidor: Världscupen i Cogne, Italien
Lördag: Sprint, fristil, damer och herrar
Söndag: 10 km klassiskt damer, 15 km klassiskt herrar
Programledare:
Expert i studion:
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
23-24 FEBRUARI
Längdskidor: Tjejvasan samt VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Tjejvasan samt VM, 15 km skiathlon damer, 30 km skiathlon herrar
Söndag: VM, sprintstafett damer och herrar
Alpint: Världscupen i Bansko och Crans-Montana
Söndag: Storslalom herrar i Bansko samt kombination i Crans-Montana
Backhoppning: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Stor backe (130)
Söndag: Lagtävling i stor backe (130)
Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist, Niklas Nord och Mathias Fredriksson
Kommentator backhoppning: Peter Jonsson
2-3 MARS
Längdskidor: VM i Seefeld samt Vasaloppet
Lördag: 30 km fristil damer, masstart
Söndag: 50 km fristil herrar, masstart samt Vasaloppet
Alpint: Världscupen i Sotji samt Kvitfjell
Lördag: Störtlopp, damer i Sotji samt herrar i Kvitfjell
Nordisk kombination: VM i Seefeld, Österrike
Lördag: Lagtävling med 109-metersbacke och stafett 4x5 km.
Programledare: André Pops
Expert i studion: Johanna Ojala, Mathias Fredriksson
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
9-10 MARS
Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Sprint herrar
Söndag: Jaktstart damer och herrar
Längdskidor: Världscupen i Oslo, Norge
Lördag: 50 km klassiskt, masstart herrar
Söndag: 30 km klassiskt, masstart damer
Alpint: Världscupen i Kranjska Gora och Spindleruv Myln
Lördag: storslalom herrar i Kranjska Gora samt slalom damer i Spindleruv Myln
Söndag: Slalom herrar i Kranjska Gora
Programledare: Yvette Hermundstad
Experter: Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Björn Fagerlind och Tobias Hellman, Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm
16-17 MARS
Alpint: Världscupen i Soldeau, Andorra
Lördag: Storslalom herrar, slalom damer
Söndag: Storslalom damer, slalom herrar
Längdskidor: Världscupen i Falun
Lördag: Sprint damer och herrar, fristil
Söndag: 10 km fristil, damer, samt 15 km fristil herrar
Skidskytte: VM i Östersund
Lördag: Stafett damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar
Programledare: Yvette Hermundstad
Experter: Björn Ferry och Helena Ekholm
Kommentatorer alpint: Johan Ejeborg och Pernilla Wiberg
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
Kommentator skidskytte: Ola Bränholm
23-24 MARS
Skidskytte: Världscupen i Holmenkollen, Norge
Lördag: Jaktstart damer och herrar
Söndag: Masstart damer och herrar
Längdskidor: Världscupen i Quebec, Kanada
Lördag: 10 km masstart, klassisk stil, damer och herrar
Söndag: 15 km jaktstart, fristil, damer och herrar
Programledare:
Expert i studion:
Kommentatorer skidskytte: Lotta Fahlberg och Björn Ferry
Kommentator längdskidor: Jacob Hård och Anders Blomquist
LÄS MER: Vinterstudion 2018/2019 - stor guide med alla tider
LÄS MER: Världscupen i längdskidor – stor guide. lopp för lopp
LÄS MER: Skid-VM i Seefeld 2019 – allt om mästerskapet
LÄS MER: Allt om skidor – allt du behöver veta om säsongen 2018/2019