Körschema: Här är alla matcher speedway-säsongen 2018
Alla serier omgång för omgång!
Publicerad 2018-05-01
Speedway-säsongen 2018 är här!
Här är alla tider och datum för matcher i elitserien, allsvenskan, slutspelet och grand prix-serien.
KÖRSCHEMA ELITSERIEN
Omgång 1
8 maj 19.00 Vetlanda–Masarna
8 maj 19.00 Västervik–Indianerna
8 maj 19.00 Smederna–Dackarna
8 maj 19.00 Lejonen–Rospiggarna
Omgång 2
15 maj 19.00 Dackarna–Lejonen
15 maj 19.00 Indianerna–Smederna
15 maj 19.00 Masarna–Västervik
15 maj 19.00 Rospiggarna–Vetlanda
Omgång 3
22 maj 19.00 Västervik–Vetlanda
22 maj 19.00 Smederna–Masarna
22 maj 19.00 Lejonen–Indianerna
22 maj 19.00 Dackarna–Rospiggarna
Omgång 4
29 maj 19.00 Indianerna–Dackarna
29 maj 19.00 Masarna–Lejonen
29 maj 19.00 Vetlanda–Smederna
29 maj 19.00 Rospiggarna–Västervik
Omgång 5
12 juni 19.00 Smederna–Västervik
12 juni 19.00 Lejonen–Vetlanda
12 juni 19.00 Dackarna–Masarna
12 juni 19.00 Indianerna–Rospiggarna
Omgång 6
19 juni 19.00 Västervik–Smederna
19 juni 19.00 Vetlanda–Lejonen
19 juni 19.00 Masarna–Dackarna
19 juni 19.00 Rospiggarna–Indianerna
Omgång 7
3 juli 19.00 Lejonen–Smederna
3 juli 19.00 Västervik–Dackarna
3 juli 19.00 Indianerna–Vetlanda
3 juli 19.00 Masarna–Rospiggarna
Omgång 8
10 juli 19.00 Smederna–Lejonen
10 juli 19.00 Dackarna–Västervik
10 juli 19.00 Vetlanda–Indianerna
10 juli 19.00 Rospiggarna–Masarna
Omgång 9
17 juli 19.00 Indianerna–Masarna
17 juli 19.00 Dackarna–Vetlanda
17 juli 19.00 Lejonen–Västervik
17 juli 19.00 Smederna–Rospiggarna
Omgång 10
18 juli 19.00 Masarna–Indianerna
18 juli 19.00 Vetlanda–Dackarna
18 juli 19.00 Västervik–Lejonen
18 juli 19.00 Rospiggarna–Smederna
Omgång 11
31 juli 19.00 Dackarna–Indianerna
31 juli 19.00 Lejonen–Masarna
31 juli 19.00 Smederna–Vetlanda
31 juli 19.00 Västervik–Rospiggarna
Omgång 12
7 aug 19.00 Vetlanda–Västervik
7 aug 19.00 Masarna–Smederna
7 aug 19.00 Indianerna–Lejonen
7 aug 19.00 Rospiggarna–Dackarna
Omgång 13
14 aug 19.00 Lejonen–Dackarna
14 aug 19.00 Smederna–Indianerna
14 aug 19.00 Västervik–Masarna
14 aug 19.00 Vetlanda–Rospiggarna
Omgång 14
21 aug 19.00 Masarna–Vetlanda
21 aug 19.00 Indianerna–Västervik
21 aug 19.00 Dackarna–Eskilstuna
21 aug 19.00 Rospiggarna–Lejonen
DÅ KÖRS SLUTSPELET I SPEEDWAY
28 augusti Kvartsfinal 1
4 september Kvartsfinal 2
11 september Semifinal 1
18 september Semifinal 2
25 september Final 1
26 september Final 2
Allsvenska klubbar kan ansöka om en plats i högsta serien.
KÖRSCHEMA ALLSVENSKAN 2018
Omgång 1
17 maj Norra speedwayalliansen–Griparna
17 maj Vargarna–Valsarna
17 maj Piraterna–Nässjö
Omgång 2
23 maj Nässjö–Norra speedwayalliansen
24 maj Griparna–Vargarna
24 maj Valsarna–Piraterna
Omgång 3
31 maj Vargarna–Norra speedwayalliansen
31 maj Piraterna–Griparna
31 maj Valsarna–Nässjö
Omgång 4
13 juni Nässjö–Vargarna
14 juni Griparna–Valsarna
14 juni Norra Speedwayalliansen–Piraterna
Omgång 5
27 juni Nässjö–Griparna
28 juni Valsarna–Norra speedwayalliansen
28 juni Vargarna–Piraterna
Omgång 6
5 juli Norra speedwayalliansen–Valsarna
5 juli Piraterna–Vargarna
5 juli Griparna–Nässjö
Omgång 7
26 juli Piraterna–Norra speedwayalliansen
26 juli Valsarna–Griparna
26 juli Vargarna–Nässjö
Omgång 8
1 aug Nässjö–Valsarna
2 aug Norra speedwayalliansen–Vargarna
2 aug Griparna–Piraterna
Omgång 9
9 aug Vargarna–Griparna
9 aug Norra speedwayalliansen–Nässjö
9 aug Piraterna–Valsarna
Omgång 10
15 aug Nässjö–Piraterna
16 aug Griparna–Norra speedwayalliansen
16 aug Valsarna–Vargarna
Slutspelet
30 augusti Semifinal 1
6 september Semifinal 2
13 september Final 1
20 september Final 2
KÖRSCHEMA GRAND PRIX-SERIEN 2018
12 maj
PGE National stadium, Warszawa, Polen
Banlängd: 274 meter.
Regerande mästare: Fredrik Lindgren, Sverige.
26 maj
Marketa-stadion, Prag, Tjeckien
Banlängd: 353 meter.
Regerande mästare: Jason Doyle, Australien.
30 juni
Casa arena, Horsens, Danmark
Banlängd: 272 meter.
Regerande mästare: Maciej Janowski, Polen.
7 juli
HZ Bygg arena, Hallstavik, Sverige
Banlängd: 289 meter.
Regerande mästare: –
21 juli
Millennium stadium, Cardiff, Wales
Banlängd: 272 meter.
Regerande mästare: Maciej Janowski, Polen.
11 augusti
G & B arena, Målilla, Sverige
Banlängd: 305 meter.
Regerande mästare: Bartosz Zmarzlik, Polen.
25 augusti
Edward Jancarz stadium, Gorzow, Polen
Banlängd: 329 meter.
Regerande mästare: Tai Woffinden, Storbritannien.
8 september
Stadion Matije Gubca, Krsko, Slovenien
Banlängd: 387 meter.
Regerande mästare: Martin Vaculik, Slovakien.
22 september
Bergring arena, Teterow, Tyskland
Banlängd: 314 meter.
Regerande mästare: Matej Zagar, Slovenien.
6 oktober
Marian Rose motoarena, Torun, Polen
Banlängd: 325 meter.
Regerande mästare: Patryk Dudek, Polen.