GUIDE: Allt du behöver veta inför handbolls-EM

Foto: MICHAEL ERICHSEN / BILDBYRÅN
SPORTBLADET

Handbolls-EM 2018 spelas mellan den 30 november och 16 december i Frankrike.

Vilka länder slåss om titeln? Hur ser man Sveriges matcher?

I Sportbladets guide finns allt du behöver veta inför mästerskapet.

Grupperna

Grupp A (Nantes): Danmark, Serbien, Sverige, Polen

Grupp B (Nancy): Frankrike, Montenegro, Ryssland, Slovenien

Grupp C (Montbélliard): Ungern, Spanien, Nederländerna, Kroatien

Grupp D (Brest): Norge, Rumänien, Tyskland, Tjeckien

Sveriges väg mot EM-finalen

Gruppspelet:

30 november: Danmark–Sverige 30–29
2 december: Sverige–Serbien 22–21
4 december: Sverige–Polen 23–22

Mellanrundan:

6 december: Sverige–Montenegro (21.00)
8 december: Sverige–Frankrike (15.00)
12 december: Sverige–Ryssland (18.00)

Då spelar Sverige sina slutspelsmatcher

De första tre nationerna i varje grupp går vidare till huvudrundan. Lagen från grupp A (Sveriges grupp) möter lag från grupp B och lag från grupp C möter D.

Går Sverige vidare från gruppen väntar mellanrundan som spelas i Nancy 6–12 december.

Semifinaler och final spelas i Paris fredagen den 14 december respektive söndagen den 16 december.

En eventuell match om femteplatsen spelas den 14 december.

Grupp 1 (lag från grupp A och grupp B):

6 december (18:00): A3–B2 (TV3/TV10/Viaplay)

6 december (21:00): Sverige–Montenegro, (TV3/Viaplay)

8 december (15:00): Sverige–Frankrike, (TV3/Viaplay)

8 december (18:00): A1–B1, (TV3/TV10/Viaplay)

10 december (18:00): A3–B1, (TV3/TV10/Viaplay)

10 december (21:00): A1–B3, (TV3/TV10/Viaplay)

12 december (15:45): A3–B3, (TV3/TV10/Viaplay)

12 december (18:00): Sverige–Ryssland, (TV3/Viaplay)

12 december (21:00): A1–B2, (TV3/TV10/Viaplay)

Så ser du matcherna

Viasat sänder matcherna i sina kanaler (TV3, TV10, Viaplay).

Suzanne Sjögren programleder sändningarna med Johanna Ahlm, Hanna Fogelström och Martin Frändesjö som experter.

Robert Perlskog, Claes Hellgren, Pelle Bäckman och Robert Tennisberg agerar kommentatorer.

Johan Kücükaslan är livereporter.

Svenska truppen – de ska ta medalj

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 76 A-landskamper/1 mål
12. Filippa Idéhn, Brest Bretagne, 98/2
Vänstersex: 
4. Olivia Mellegård, IK Sävehof, 36/71
9. Loui Sand, Fleury Loiret HB, 98/214
Mittsex: 
7. Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold, 79/185
19. Anna Lagerquist, Nykøbing Falster HK, 34/48
Högersex: 
10. Mathilda Lundström, Skuru IK, 11/13
11. Daniela Gustin, SG BBM Bietigheim, 27/57
Vänsternio: 
8. Jamina Roberts, Randers HK, 140/286
25. Mikaela Mässing, H65 Höör, 6/22
29. Jenny Alm, Köpenhamn Håndbold, 116/270
Mittnio: 
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 60/51
20. Bella Gulldén, Brest Bretagne, 195/761
Högernio: 
22. Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold, 39/67
24. Nathalie Hagman, CSM Bukarest, 129/387
Försvar: 
27. Sabina Jacobsen, CSM Bukarest, 123/134

Källa: svenskhandboll.se

Då spelar Sverige sina slutspelsmatcher

De första tre nationerna i varje grupp går vidare till huvudrundan. Lagen från grupp A (Sveriges grupp) möter lag från grupp B och lag från grupp C möter D.

Går Sverige vidare från gruppen väntar mellanrundan som spelas i Nancy 6–12 december.

Semifinaler och final spelas i Paris fredagen den 14 december respektive söndagen den 16 december.

En eventuell match om femteplatsen spelas den 14 december.

Grupp 1 (lag från grupp A och grupp B):

6 december (18:00): A3–B2 (TV3/TV10/Viaplay)

6 december (21:00): Sverige–Montenegro, (TV3/TV10/Viaplay)

8 december (15:00): Sverige–Frankrike, (TV3/TV10/Viaplay)

8 december (18:00): A1–B1, (TV3/TV10/Viaplay)

10 december (18:00): A3–B1, (TV3/TV10/Viaplay)

10 december (21:00): A1–B3, (TV3/TV10/Viaplay)

12 december (15:45): A3–B3, (TV3/TV10/Viaplay)

12 december (18:00): Sverige–Ryssland, (TV3/TV10/Viaplay)

12 december (21:00): A1–B2, (TV3/TV10/Viaplay)

Så ser du matcherna

Viasat sänder matcherna i sina kanaler (TV3, TV10, Viaplay).

Suzanne Sjögren programleder sändningarna med Johanna Ahlm, Hanna Fogelström och Martin Frändesjö som experter.

Robert Perlskog, Claes Hellgren, Pelle Bäckman och Robert Tennisberg agerar kommentatorer.

Johan Kücükaslan är livereporter.

Svenska truppen – de ska ta medalj

Målvakter:
1. Johanna Bundsen, Köpenhamn Håndbold, 76 A-landskamper/1 mål
12. Filippa Idéhn, Brest Bretagne, 98/2
Vänstersex: 
4. Olivia Mellegård, IK Sävehof, 36/71
9. Loui Sand, Fleury Loiret HB, 98/214
Mittsex: 
7. Linn Blohm, Köpenhamn Håndbold, 79/185
19. Anna Lagerquist, Nykøbing Falster HK, 34/48
Högersex: 
10. Mathilda Lundström, Skuru IK, 11/13
11. Daniela Gustin, SG BBM Bietigheim, 27/57
Vänsternio: 
8. Jamina Roberts, Randers HK, 140/286
25. Mikaela Mässing, H65 Höör, 6/22
29. Jenny Alm, Köpenhamn Håndbold, 116/270
Mittnio: 
6. Carin Strömberg, Viborg HK, 60/51
20. Bella Gulldén, Brest Bretagne, 195/761
Högernio: 
22. Hanna Blomstrand, Köpenhamn Håndbold, 39/67
24. Nathalie Hagman, CSM Bukarest, 129/387
Försvar: 
27. Sabina Jacobsen, CSM Bukarest, 123/134

Källa: svenskhandboll.se

Handbollsdamernas fem bästa mästerskap sedan 2008 00:48
ARTIKELN HANDLAR OM