Allsvenskan 2018 – här är spelschema och tider

Foto: BILDBYRÅN
Så här gick det i fjol.
FOTBOLL

Det är dags för en ny säsong för de allsvenska lagen och alla supportrar landet runt.

Malmö FF är regerande mästare och har vunnit SM-guld fyra av de fem senaste åren. Nykomlingar är Brommapojkarna, Dalkurd och Trelleborgs FF.

Här är spelschemat och tiderna för allsvenskan 2018.

Tv-sändningarna för allsvenskan 2018

Allsvenskan sänds även i år främst på CMore Sport och CMore Fotboll. Utöver de linjära kanalerna sänds samtliga matcher i Allsvenskan även på cmore.se och i CMores app.

Datum och tider för omgångarna 12 till 30 är ännu inte fastställda, men uppdateras här så fort de släpps.

Spelschema Allsvenskan 2018

Omgång 1

1 april 15.00 Hammarby–IK Sirius

1 april 15.00 BK Häcken–Kalmar FF

1 april 17.30 Östersund–Djurgården

1 april 17.30 Trelleborgs FF–IFK Göteborg

2 april 15.00 IFK Norrköping–BP

2 april 15.00 AIK–Dalkurd

2 april 17.30 Gif Sundsvall–Örebro SK

2 april 17.30 IF Elfsborg–Malmö FF

Omgång 2

7 april 16.00 Örebro SK–IFK Norrköping

8 april 15.00 Kalmar FF–IF Elfsborg

8 april 15.00 Djurgården–Trelleborgs FF

8 april 17.30 IK Sirius–Gif Sundsvall (Flyttad till 3 juli)

8 april 17.30 Dalkurd–Östersund

9 april 19.00 Malmö FF–AIK

9 april 19.00 BP–BK Häcken

10 april 19.00 IFK Göteborg–Hammarby

Omgång 3

13 april 19.00 Gif Sundsvall–Malmö FF

13 april 19.00 Trelleborgs FF–Örebro SK

14 april 14.00 IF Elfsborg–IK Sirius

14 april 16.00 BK Häcken–Dalkurd

15 april 15.00 IFK Norrköping–Kalmar FF

15 april 15.00 AIK–Djurgården

15 april 17.30 Östersund–IFK Göteborg

16 april 19.00 Hammarby–BP

Omgång 4

17 april 19.00 Gif Sundsvall–Trelleborgs FF

18 april 19.00 IK Sirius–BK Häcken

18 april 19.00 Kalmar FF–Östersund

18 april 19.00 Djurgården–Malmö FF

18 april 19.00 Örebro SK–AIK

19 april 19.00 Hammarby–IFK Norrköping

19 april 19.00I FK Göteborg–Dalkurd

19 april 19.00 BP–IF Elfsborg

Omgång 5

21 april 16.00 Östersund–Örebro SK

22 april 15.00 Dalkurd–Gif Sundsvall

22 april 15.00 BK Häcken–Hammarby

22 april 17.30 AIK–IFK Göteborg

22 april 17.30 Trelleborgs FF–Kalmar FF

23 april 19.00 IF Elfsborg–Djurgården

23 april 19.00 IFK Norrköping–IK Sirius

23 april 19.00 Malmö FF–BP

Omgång 6

27 april 19.00 AIK–IK Sirius

28 april 16.00 IFK Göteborg–BK Häcken

29 april 15.00 Gif Sundsvall–IF Elfsborg

29 april 15.00 Djurgården–Hammarby

29 april 17.30 IFK Norrköping–Trelleborgs FF

29 april 17.30 Kalmar FF–Malmö FF

30 april 16.00 BP–Östersund

30 april 18.00 Örebro SK–Dalkurd

Omgång 7

5 maj 14.00 Hammarby–Gif Sundsvall

5 maj 16.00 Östersund–IFK Norrköping

6 maj 15.00 BP–Djurgården

6 maj 15.00 Dalkurd–Kalmar FF

6 maj 17.30 IF Elfsborg–AIK

6 maj 17.30 Trelleborgs FF–BK Häcken

7 maj 19.00 IK Sirius–Örebro SK

7 maj 19.00 Malmö FF–IFK Göteborg

Omgång 8

12 maj 16.00 Djurgården–Dalkurd

12 maj 18.00 Gif Sundsvall–BP

13 maj 15.00 IFK Göteborg–IFK Norrköping

13 maj 17.30 Örebro SK–Hammarby

13 maj 17.30 Trelleborgs FF–Malmö FF

14 maj 19.00 BK Häcken–IF Elfsborg

14 maj 19.00 Kalmar FF–IK Sirius

14 maj 19.00 AIK–Östersund

Omgång 9

17 maj 19.00 Djurgården–Örebro SK

18 maj 19.00 BP–Kalmar FF

19 maj 16.00 IK Sirius–Trelleborgs FF

19 maj 16.00 Gif Sundsvall–Östersund

19 maj 18.00 IFK Norrköping–Dalkurd

20 maj 15.00 Hammarby–AIK

20 maj 17.30 Malmö FF–BK Häcken

21 maj 19.00 IF Elfsborg–IFK Göteborg

Omgång 10

16 maj 19.00 Hammarby–Malmö FF

22 maj 19.00 Örebro SK–Kalmar FF

23 maj 19.00 IFK Norrköping–Gif Sundsvall

23 maj 19.00 BK Häcken–AIK

23 maj 19.00 Östersund–IK Sirius

24 maj 19.00 Trelleborgs FF–BP

24 maj 19.00 IFK Göteborg–Djurgården

24 maj 19.00 Dalkurd–IF Elfsborg

Omgång 11

26 maj 16.00 AIK–IFK Norrköping

26 maj 18.00 Östersund–BK Häcken

27 maj 15.00 Gif Sundsvall–IFK Göteborg

27 maj 15.00 Malmö FF–Dalkurd

27 maj 15.00 Kalmar FF–Hammarby

27 maj 17.30 IK Sirius–Djurgården

27 maj 17.30 IF Elfsborg–Trelleborgs FF

27 maj 17.30 BP–Örebro SK

Omgång 12

7 juli 16.00 IK Sirius–Malmö FF

7 juli 18.00 BK Häcken–GIF Sundsvall

7 juli 18.00 Trelleborgs FF–AIK

7 juli 18.00 Dalkurd–BP

8 juli 15.00 IFK Göteborg–Kalmar FF

8 juli 17.30 Djurgården–IFK Norrköping

8 juli 17.30 Örebro–IF Elfsborg

9 juli 19.00 Hammarby–Östersund

Omgång 13

14 juli 14.00 IFK Göteborg–Örebro SK

14 juli 18.00 Malmö FF–Östersund

14 juli 18.00 Dalkurd–Trelleborgs FF

15 juli 14.00 Gif Sundsvall–AIK

15 juli 14.00 IFK Norrköping–BK Häcken

15 juli 14.00 Kalmar FF–Djurgården

15 juli 14.00 BP–IK Sirius

16 juli 19.00 IF Elfsborg–Hammarby

Omgång 14

21 juli 16.00 Örebro SK–Malmö FF

21 juli 16.00 Östersund–Trelleborgs FF

21 juli 18.00 Kalmar FF–Gif Sundsvall

22 juli 15.00 AIK–BP

22 juli 15.00 Djurgården–BK Häcken

22 juli 17.30 IK Sirius–IFK Göteborg

23 juli 19.00 Hammarby–Dalkurd

23 juli 19.00 IFK Norrköping–IF Elfsborg

Omgång 15

28 juli 16.00 FK Göteborg–BP

28 juli 16.00 Östersund–IF Elfsborg

28 juli 18.00 Malmö FF–IFK Norrköping

28 juli 18.00 Dalkurd–IK Sirius

29 juli 15.00 Djurgården–Gif Sundsvall

29 juli 15.00 AIK–Kalmar FF

29 juli 17.30 BK Häcken–Örebro SK

30 juli 19.00 Trelleborgs FF–Hammarby

Omgång 16

2 maj* 19.00 IK Sirius–AIK

3 maj* 19.00 Malmö FF–Djurgården

4 augusti 16.00 Kalmar FF–IFK Göteborg

5 augusti 15.00 Hammarby–Trelleborgs FF

5 augusti 15.00 BP–Dalkurd

5 augusti 17.30 Örebro SK–BK Häcken

6 augusti 19.00 IF Elfsborg–Östersund

6 augusti 19.00 Gif Sundsvall–IFK Norrköping

*Matcherna spelas i maj på grund av att AIK, Djurgården och Malmö FF ska delta i Europaspel.

Nykomlingar i Allsvenskan på 2010-talet – så gick det 00:32

Omgång 17

10 augusti 19.00 IFK Göteborg–IK Sirius

11 augusti 16.00 Dalkurd–Malmö FF

11 augusti 18.00 Örebro SK–BP

12 augusti 15.00 Östersund–Kalmar FF

12 augusti 15.00 BK Häcken–Djurgården

12 augusti 17.30 AIK–IF Elfsborg

13 augusti 19.00 IFK Norrköping–Hammarby

13 augusti 19.00 Trelleborgs FF–Gif Sundsvall

Omgång 18

17 augusti 19.00 IK Sirius–Dalkurd

18 augusti 16.00 Malmö FF–Trelleborgs FF

19 augusti 15.00 Gif Sundsvall–BK Häcken

19 augusti 15.00 IF Elfsborg–IFK Norrköping

19 augusti 17.30 Djurgården–Kalmar FF

19 augusti 17.30 BP–AIK

20 augusti 19.00 Hammarby–Örebro SK

20 augusti 19.00 IFK Göteborg–Östersund

Omgång 19

25 augusti 16.00 Malmö FF–IK Sirius

26 augusti 15.00 BK Häcken–BP

26 augusti 15.00 Östersund–Gif Sundsvall

26 augusti 17.30 AIK–Trelleborgs FF

26 augusti 17.30 Djurgården–IF Elfsborg

27 augusti 19.00 Dalkurd–Hammarby

27 augusti 19.00 IFK Norrköping–IFK Göteborg

27 augusti 19.00 Kalmar FF–Örebro SK

Omgång 20

31 augusti 19.00 Trelleborgs FF–IFK Norrköping

1 september 16.00 AIK–BK Häcken

1 september 18.00 Örebro SK–Östersund

2 september 15.00 Hammarby–Djurgården

2 september 15.00 BP–Malmö FF

2 september 15.00 17.30 Gif Sundsvall–IK Sirius

2 september 15.00 Dalkurd–IFK Göteborg

2 september 17.30 IF Elfsborg–Kalmar FF

Omgång 21

15 september 16.00 Örebro SK–Gif Sundsvall

15 september 18.00 Östersund–Malmö FF

16 september 15.00 IFK Norrköping–AIK

16 september 17.30 IFK Göteborg–IF Elfsborg

16 september 17.30 Djurgården–BP

17 september 19.00 IK Sirius–Hammarby

17 september 19.00 BK Häcken–Trelleborgs FF

17 september 19.00 Kalmar FF–Dalkurd

Omgång 22

21 september 19.00 BP–Gif Sundsvall

22 september 16.00 IK Sirius–Östersund

22 september 16.00 IF Elfsborg–Örebro SK

22 september 16.00 Trelleborgs FF–Djurgården

22 september 18.00 Dalkurd–IFK Norrköping

23 september 15.00 AIK–Hammarby

23 september 17.30 Malmö FF–Kalmar FF

24 september 19.00 BK Häcken–IFK Göteborg

Omgång 23

25 september 19.00 Örebro SK–IK Sirius

26 september 19.00 Hammarby–IF Elfsborg

26 september 19.00 Gif Sundsvall–Djurgården

26 september 19.00 IFK Norrköping–Malmö FF

26 september 19.00 Östersund–BP

26 september 19.00 Trelleborgs FF–Dalkurd

26 september 19.00 IFK Göteborg–AIK

27 september 19.00 Kalmar FF–BK Häcken

Omgång 24

29 september 16.00 IK Sirius–IFK Norrköping

30 september 15.00 Dalkurd–AIK

30 september 15.00 Kalmar FF–BP

30 september 17.30 Malmö FF–Gif Sundsvall

30 september 17.30 Djurgården–Östersund

1 oktober 19.00 Hammarby–IFK Göteborg

1 oktober 19.00 IF Elfsborg–BK Häcken

1 oktober 19.00 Örebro SK–Trelleborgs FF

Omgång 25

5 oktober 19.00 Östersund–Dalkurd

6 oktober 14.00 IK Sirius–IF Elfsborg

6 oktober 16.00 IFK Göteborg–Trelleborgs FF

7 oktober 15.00 BK Häcken–Malmö FF

7 oktober 17.30 IFK Norrköping–Djurgården

7 oktober 17.30 AIK–Örebro SK

7 oktober 17.30 BP–Hammarby

8 oktober 19.00 Gif Sundsvall–Kalmar FF

Omgång 26

20 oktober 13.00 Malmö FF–Hammarby

20 oktober 16.00 Dalkurd–Örebro SK

21 oktober 15.00 BK Häcken–Östersund

21 oktober 15.00 Djurgården–AIK

21 oktober 17.30 IF Elfsborg–Gif Sundsvall

21 oktober 17.30 Kalmar FF–IFK Norrköping

21 oktober 17.30 Trelleborgs FF–IK Sirius

22 oktober 19.00 BP–IFK Göteborg

Omgång 27

26 oktober 19.00 IFK Göteborg–Gif Sundsvall

26 oktober 19.00 Trelleborgs FF–IF Elfsborg

27 oktober 14.00 Dalkurd–BK Häcken

28 oktober 15.00 Hammarby–Kalmar FF

28 oktober 15.00 Örebro SK–Djurgården

28 oktober 17.30 IK Sirius–BP

28 oktober 17.30 IFK Norrköping–Östersund

29 oktober 19.00 AIK–Malmö FF

Omgång 28

30 oktober 19.00 IF Elfsborg–Dalkurd

31 oktober 19.00 Gif Sundsvall–Hammarby

31 oktober 19.00 BK Häcken–IK Sirius

31 oktober 19.00 Kalmar FF–Trelleborgs FF

31 oktober 19.00 Djurgården–IFK Göteborg

31 oktober 19.00 BP–IFK Norrköping

1 november 19.00 Malmö FF–Örebro SK

1 november 19.00 Östersund–AIK

Omgång 29

4 november 15.00 IFK Norrköping–Örebro SK

4 november 15.00 IFK Göteborg–Malmö FF

4 november 17.30 Hammarby–BK Häcken

4 november 17.30 AIK–Gif Sundsvall

5 november 19.00 Dalkurd–Djurgården

5 november 19.00 IK Sirius–Kalmar FF

5 november 19.00 IF Elfsborg–BP

5 november 19.00 Trelleborgs FF–Östersund

Omgång 30

11 november 15.00 Gif Sundsvall–Dalkurd

11 november 15.00 BK Häcken–IFK Norrköping

11 november 15.00 Malmö FF–IF Elfsborg

11 november 15.00 Kalmar FF–AIK

11 november 15.00 Djurgården–IK Sirius

11 november 15.00 Örebro SK–IFK Göteborg

11 november 15.00 Östersund–Hammarby

11 november 15.00 BP–Trelleborgs FF

Spelschema Allsvenskan 2018 00:20
ARTIKELN HANDLAR OM