Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Daniel, Daniela

Andreas Norlén uppför sig som att han är kungen

De sänker a-kassan och låter dig betala lyxresor

Andreas Norlén (M) är talman i Sveriges riksdag. I uppdraget representerar han riksdagen i en rad olika sammanhang.
Spionerar din kinesiska bil på Försvarsmakten?
Spionerar din kinesiska bil på Försvarsmakten?
38:47

Så fångades även talmannen Andreas Norlén (M) med fingrarna i syltburken.

Han har låtit sin fru, Helena Norlén, följa med på massor av fina resor för skattebetalarnas pengar. Trots att hon inte har någon offentlig roll alls. Det avslöjade Dagens Nyheter.

35 resor har det blivit. 13 gånger har skattebetalarna öppnat plånboken, och fyra gånger med regeringsplanet. Trots att reglerna kräver ”särskilda skäl”.

Inget att se här, tycker han själv.

Andreas Norlén har hittat på något han kallar ”talmansparet” som fått en allt större offentlig roll. Och som därför motiverar att du och jag betalar.

Men för att gå rakt på sak: det finns inget ”talmanspar” i vår grundlag. Lika lite som det finns något ”statsministerpar” där frun till statsministern har fri dragningsrätt på statens pompa och ståt.

Vi är en monarki. Det finns en familj i Sverige med en särställning när det kommer till regeringsplan, slott, banketter och grenadjärer från Livgardet.

Det är kungafamiljen. Punkt.

Talmannen och statsministern är nummer två och tre i vår konstitutionella ordning. Men att deras äkta hälfter skulle ha rollen som ”rikets andra dam” eller ”rikets tredje dam” är ett larv som har lånats in från republiken USA.

Det är osvenskt. I Sverige är vi individer, även som gifta.

Naturligtvis kan vi vara nyfikna på vem statsministern och talmannen lever med. Men det är i rollen som kändis, vi avkräver inte personerna något som helst politiskt ansvar.

Moderaterna uppför sig som någon slags parodi på nyrika personer. De gör allt för att visa upp sina nya pengar, vackra hus och ståtliga flygplan. Den kungliga glansen och guldtapeterna verkar ha stigit dem åt huvudet.

Till skillnad från kungafamiljen är allt detta bara till låns.

Men Moderaterna verkar ha utomordentligt svårt att skilja på mitt och ditt, på parti och stat.

Ulf Kristersson utsåg sin kompis och företrädare Anna Kinberg Batra till landshövding i Stockholm där hon rekryterade vänner till välbetalda uppdrag. I ett fall med ett anslag på en anslagstavla i receptionen som ingen visste om. Utom hennes kompis.

När hon fick avgå fick hon snabbt ett nytt välbetalt jobb.

Sedan utsåg Kristersson sin barndomsvän Henrik Landerholm till nationell säkerhetsrådgivare. Rättsprocessen efter att han tappade bort hemliga papper pågår fortfarande.

Att statsministern gillar regeringsplanet och att festa på Sagerska palatset och Harpsund är ingen hemlighet. Men det stack rejält i ögonen på många när hans fru bjöd in till friskolefest på Sagerska och hans dotter hade studentfest på Harpsund.

Studentskiva med bag-in-box i den eka där statsministrar brukar ro med utländska regeringschefer blev för mycket.

Åkesson hade klarat Harpsundsgate bättre
Åkesson hade klarat Harpsundsgate bättre
34:15

Kanske borde vi inte vara så förvånade. Under sin tid som socialborgarråd i Stockholm fick Ulf Kristersson kritik för att åka i skytteltrafik till Kina för skattebetalarnas pengar. Kopplingen till uppdraget var minst sagt oklar.

Som riksdagsledamot blev det en stor skandal när TV4 avslöjade att han åkt taxi för 113 000 kronor, ofta korta sträckor. Som mellan riksdagen och centralstationen i Stockholm, en promenad som skulle ha tagit fem minuter.

”Jag åker kollektivt ganska mycket också. Och det ser ni inte heller förstås”, svarade Kristersson.

”Jo, vi ser att du har ett SL-kort, men vi ser att det är inte är många resor på det”, sa TV4.

Det blev ganska stel stämning.

Några skulle nog säga att alla politiker skor sig. Att de där uppe och vi härnere lever helt olika liv och att detta inte är något nytt. Titta på Göran Persson, han åkte regeringsplan och älskade Harpsund.

Både riksdagsledamöter och ministrar fick dessutom nyligen gigantiska lönelyft, från alla partier.

Det ligger något i det.

Men det Moderaterna nu gör är faktiskt ”next level”.

Anna Kinberg Batras kompisrekryteringar fälldes till slut av JO och statsministerns eget kansli försökte rädda Henrik Landerholm genom att fördröja granskningen och sprida vilseledande uppgifter.

Tills åklagare tog vid, då var det slut med krumbukterna.

Friskolefesten på Sagerska palatset blev visserligen flyttad till slut men det är faktiskt ganska svårt att se någon tidigare statsminister hitta på något sådant. Eller för den delen fester med bag-in-box i Harpsunds eka.

Och nu alltså Andreas Norlén.

Den 1 oktober sänkte Moderaterna a-kassan och aktivitetsersättningen. För många blir det ekonomisk katastrof.

I budgeten backade regeringen från löftet att indexera upp ersättningen till personliga assistenter åt funktionshindrade. Det kommer slå brutalt mot de allra mest utsatta i vårt samhälle.

Den 1 juli chockhöjde regeringen kostnaden för mediciner, från 2 900 kronor till 3 800 kronor. Läkare varnar för att sjuka inte har råd att hämta ut de mediciner de behöver.

Under Ulf Kristersson har fattigdomen i Sverige fördubblats och de arbetslösa har blivit 100 000 fler. Ungdomsarbetslösheten är 25 procent.

Nu vill regeringen klämma åt de allra fattigaste med ”bidragstak”.

– Framför allt handlar det om moral, säger finansminister Elisabeth Svantesson.

Det ligger något i det. Politik är ekonomi men politik är också moral. En politik som gör fler barn fattiga är därför en moralisk fråga. Den berättar något om de som fattar besluten.

Andreas Norlén, Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson har själva fått tusentals kronor i sänkt skatt varje månad. Det är dit pengarna gått.

Så även moderater och deras familjer kan faktiskt betala sina privata utgifter själva. Precis som du får göra.

Låt oss börja där.

Det är också en fråga om moral.