Nej, du är ingen klimat-king, Pourmokhtari
Ilskan mot Schulmans chark är bara en chimär

Whataboutism är ett retoriskt knep man kan använda sig av för att slippa stå till svars för sina handlingar. I stället för att svara på varför man själv gjort fel flyttar man fokus till någon annan.
Det här knepet är regeringens nya vapen. Någon som älskar att använda det är klimat- och miljöministern Romina Pourmokhtari (L). Det blev tydligt i SVT:s nya kortdokumentär om den liberala ministern med titeln ”Romina Pourmokhtari – bryr du dig?”.
I en sekvens får ministern frågan hur det känns att få kritik. Hon tar då upp Alex Schulmans krönikor i DN. Pourmokhtari säger att han är en person som äter charkbrickor och åker på lyxresor. Därför betyder inte hans åsikt särskilt mycket för henne.
SVT glömmer passande nog att fråga Pourmokhtari hur hon ser på kritiken från veganen och flygvägraren Greta Thunberg. Eller typ alla Sveriges klimat- och miljöorganisationer.
Istället får ministerns whataboutism fortsätta. Lite senare gör hon en utläggning om att Sverige är ”kingar” när det kommer till att minska utsläppen.
Och kritiken mot att hon inte verkar bry sig om klimatet? Ja, det kommer från personer som inte känner Romina Pourmokhtari.
När dokumentären är slut lämnas jag perplex. Vad var egentligen syftet med den här dokumentären? Att vi ska tycka synd om klimat- och miljöministern för att hon är en del av en regering som skiter i klimatet?
Nej, tack. Jag lägger hellre min sympati någon annanstans.
Kritiken mot Romina Pourmokhtari handlar inte om ifall hon ”bryr sig” eller inte. Det handlar om hennes ämbete. Hon är klimat- och miljöminister och har en månadslön på 161 000 kr. Med en fet lön och berått mod har hon minskat Sveriges klimat- och miljöbudget med ena handen, och gett gräddfiler till fossilindustrin med den andra. Därtill var hon med och begravde Miljödepartementet, och styr i dag Sverige på nåder av SD.
Kritiken mot henne handlar inte om Pourmokhtari som person. Det handlar om att Sverige är långtifrån att vara den ”klimatking” hon beskriver.
Nyligen kunde Aftonbladet avslöja att Sveriges nettoutsläpp inte minskat, utan ökat med 500 procent de senaste 10 åren. Att våra utsläpp tidigare har sett ut att minska har handlat om att man inte räknat med utsläppen från förnybara resurser, såsom skogen. Kreativt och enklare för bokföringen. Synd bara att atmosfären inte gör skillnad på var växthusgaserna kommer ifrån.
Som en följd av det har svenska skogen sedan elva år tillbaka blivit sämre på att suga upp koldioxid. Det gör alltså att klimatarbetet är ännu mer brådskande och svårare än vad vi tidigare fattat. Trots det vägrar regeringen minska avverkningen i skogen. De vill snarare öka den.
En fråga som väger lite tyngre än Alex Schulmans prosciuttointag.