Kan 80 miljarder köpa Kristersson makten?
M-strategerna saknar sitt kulturkrig

Att vinna val är svårt, men till stor del handlar det om att fånga ögonblicket.
Just nu har Ulf Kristersson misslyckats helt med det.
Att regeringen helhjärtat backat upp premiärminister Benjamin Netanyahu och den israeliska extremhögerns politik i Gaza ser ut att slå tillbaka allt hårdare.
Sverige är ett av de länder som gått längst i att skjuta UNWRA i sank och vi har fortfarande inte tagit emot ett enda skadat barn från Gaza. I jämförelse med våra nordiska grannländer och övriga Europa framstår vi som hopplöst efter.
Av den moraliska och humanitära stormakten återstår uttalanden som Ebba Buschs ökända ”Israel gör hela världen en tjänst” mitt under pågående folkmord.
Stolt berättade hon sedan att Israels utrikesminister personligen tackat henne. Israel kringgick helt enkelt Utrikesdepartementet och samtalade direkt med vice statsminister Ebba Busch.
Sverige har i praktiken två utrikespolitiska linjer samtidigt. Maria Malmer Stenergards och Ebba Buschs.
Men det är den senares politik som sprids över världen. Bland annat har det vidarebefordrats brett av Benjamin Netanyahus son, och Ebba Buschs uttalande har har nu blivit viralt.
Men kaoset på regeringskansliet påverkar fler områden än utrikespolitiken. De nationella säkerhetsrådgivarna kommer och går i medierna liksom färgstarka berättelser som Anna Kinbergs rekryteringar och Säkerhetspolisens vana att geotagga ministrarnas livvaktsskydd i en ökänd träningsapp.
För att inte tala om säkerhetsskandalen kring Säpos okunskap om Johan Forssells sons nazikopplingar.
Det blir ingen ideal start på valrörelsen, om man säger så.
Så i veckan kom Tidölagets triumfkort: valbudgeten.
Finansminister Elisabeth Svantesson lovar att lägga 80 miljarder i satsningar valåret 2026. Det är oerhört mycket pengar. Så kan 80 miljarder köpa Moderaterna ännu en mandatperiod i Rosenbad?
Kanske.
Lite beroende på vad regeringen slutligen lägger pengarna på så kan det mycket väl påverka valutgången. Om de återigen sänker skatterna för de allra rikaste så spelar det sannolikt inte så stor roll.
Men om regeringen skulle lägga pengarna på exempelvis socialpolitik som barnbidrag eller högre pensioner så kan det faktiskt spela en viss roll. Eller om den bygger fler bostäder och återstartar den aktiva arbetsmarknadspolitiken igen. Eller om de skulle lägga riktiga pengar på skolan och vården.
Jag tror inte själv att det blir så. Men vem vet. Moderaterna borde vara desperata.
Senast diskuterade regeringen sänkt matmoms. Men då skulle större delen av pengarna nog försvinna på vägen in i matjättarnas gap.
Titta bara vad som hände när plastpåseskatten avskaffades förra året. Blev din plastpåse så värst mycket billigare?
Det lär gå på ungefär samma sätt med sänkt matmoms.
Problemet för regeringen är att högerpolitik helt enkelt inte är bra för vanliga människor. Det är ett ganska svårlöst dilemma för Moderaternas valstrateger. Om valet inte handlar om kulturkrig, invandring, brottslighet eller kärnkraft är det helt enkelt uppförsbacke.
Ulf Kristersson kan fortfarande vinna valet. Det är för tidigt att räkna ut honom. Men i så fall krävs nog han byter ekonomisk politik.
Till Socialdemokraternas.
***
Texten är hämtad från veckans nyhetsbrev. Prenumerera på ledarredaktionens nyhetsbrev här.