Stella tappade kontrollen över shoppingen: ”Alla pengar gick till Klarna”
Publicerad 2025-06-30
MARKS KOMMUN. Stella var nyss fyllda 18 när hon upptäckte att lycka kunde köpas – på kredit.
Ett klick i taget byggde hon ett lager av prylar samtidigt som räntorna steg i takt med paniken.
– Alla mina pengar gick till Klarnaskulder.

Stella, 25, är mitt uppe i att storstäda sin etta när vi kliver in i hallen.
Hon avbryter och lämnar dammsugaren på köksgolvet för att sätta sig i soffan och ber oss ignorera klädhögen i bakgrunden.
Hon tittar på ett gäng gula mjukis-ankor som sitter ovanpå en garderob.
– Någon av de där ankorna håller jag säkert fortfarande på att betala av.
Svenskarna med störst skulder hos Kronofogden – där du bor
Ankorna är bara några föremål i mängden som Stella har köpt för lånade pengar sedan hon fyllde 18.
– Första gången jag kom i kontakt med Klarna var när jag fyllde 18 och kunde börja handla på faktura. Jag skulle ändå köpa en sak och för skojs skull testade jag att ta det på faktura. Det betalade jag av direkt. Men det gick snabbt från det till att skulderna sprang iväg och det var helt kört.
Tröstshoppade
I samma veva som hon upptäckte krediter kämpade Stella med psykisk ohälsa. Diagnoser som adhd och autism gjorde det svårt för henne att klara skolan och hon satt för det mesta hemma ensam.
– Gymnasiet handlade mycket om att ta eget ansvar men jag mådde för dåligt för att göra det. Jag började skita i allt, skolka, trots att skolan var väldigt tillmötesgående. Men det ledde till att jag tröstshoppade mycket.
Trots att hon inte hade en inkomst kunde Stella plötsligt beställa hem vad hon ville med ett knapptryck, en beroendeframkallande handling för en tonårstjej med tid att döda och ångest som behöver stillas.
– Jag lade mitt välmående i materiella saker eftersom jag inte mådde bra mentalt.
Tio paket i veckan
Shoppandet blev till en ritual som behövde upprepas med jämna mellanrum för att tygla känslorna.
– Jag gillade själva processen. Att kolla runt på nätet, lägga saker i kundvagnen, beställa hem, vänta och vara exalterad. Gå ut till brevlådan, öppna paketet, testa den nya tröjan och känna ”woho den passade”. Tio minuter senare försvann den bland alla andra 50 t-shirtar.
Länge kändes shoppandet harmlöst för Stella, sakerna hon köpte var mest krafs som hon inte kunde drömma om skulle leda till allvarliga skulder.
– Det var billig småskit. Men köper man 50 billiga skitsaker blir det inte så billigt. Det är avgifter och räntor som tillkommer. Jag visste inget om sådana saker förrän det var för sent.
Efter en tid började Stellas föräldrar reagera på att dottern ständigt fick paket levererade till sig.
– Jag kunde sitta och vänta på postbilen. Till slut var det kanske tio paket i veckan. Då började mamma och pappa undra vad som pågick.
”Förstod inte att det var pengar”
När det uppdagades att Stella hade handlat på kredit för tiotusentals kronor som hon inte kunde betala tillbaka försökte föräldrarna prata allvar med henne.
– Pappa fick nog. Han började gå igenom allt om inkasso, kronofogden, betalningsanmärkningar. Jag tänkte att det kommer inte hända mig, det löser sig alltid ändå.
Föräldrarna betalade av Stellas skulder med pengar som de satt av på ett sparkonto avsedda för att ge henne en bra start i vuxenlivet.
Men trots att skulderna var reglerade började Stella må allt sämre. Hon hoppade av gymnasiet. Den psykiska ohälsan tog över och hon spenderade mycket tid i olika former av behandlingar.
Hon var inte i skick att jobba och levde på aktivitetsersättning. Men det dröjde inte länge förrän shoppingimpulsen kickade in.
– Jag såg siffrorna men förstod inte riktigt att det var pengar. Jag tänkte bara på att det ska komma något kul i brevlådan.
Betalade lån med lån
De ”billiga skitsakerna” varvades med dyrare köp. En period odlade Stella ett intresse för fiskar och akvarium och hade som mest sju akvarier igång samtidigt.
– Akvarium är ingen billig hobby. Jag köpte pumpar och kylare och allt möjligt. Jag köpte också en jäkla massa kläder trots att jag hade garderober fyllda. Jag kände ändå att jag har inget att ha på mig.
När Klarna började neka henne nya köp vände hon sig till andra kreditgivare. Snart började inkassokraven komma.
– Jag skämdes väldigt mycket över vad jag höll på med och ville inte berätta för mina föräldrar. Jag har alltid haft som princip att jag inte ska ta sms-lån oavsett vad, men nu gjorde jag det ändå för att kunna betala av mina tidigare skulder. De räntorna är inte nådiga. Sedan fick jag ta nya sms-lån för att betala av mina gamla sms-lån. Det var galet.
Lånen blev en evighetskarusell som inte gick att få stopp på.
– Hela min aktivitetsersättning gick åt till Klarnaskulder och sms-lån. Jag tvingades sälja av saker jag nyss köpt vilket jag också förlorade pengar på. Det var så dumt och pinsamt men man blir så desperat och stressad. Och då gör man dumma saker.
Bad om förvaltare
När Stellas föräldrar fick reda på att hon hade skuldsatt sig igen insåg de att det krävdes en mer drastisk åtgärd för att dottern skulle få kontroll över sin ekonomi.
– Familj, släkt och vänner hade hjälpt mig så många gånger. Trots att jag kände till konsekvenserna hade jag aldrig fått uppleva dem. Men nu förklarade pappa att pengarna från mitt sparkonto var slut och att nästa gång kommer skulderna gå till Kronofogden.
Stella visste att hon inte kunde lita på sig själv och när hennes pappa föreslog att han kunde ansöka om att bli hennes ekonomiska förvaltare tyckte hon att det lät som en bra idé.
– Förvaltarskapet godkändes. Det var helt självvalt från min sida. Därefter tog pappa ett samlingslån för mina skulder som han också har gått i borgen för. Sedan en tid tillbaka får jag inte ha eget konto eller bank-id. Allt går genom pappa.
Förvaltarskapet är på många sätt begränsande.
”Tryggt att han har ansvaret”
– Ekonomiskt sett är jag i princip omyndigförklarad. Jag kan kan inte använda Swish. Mitt bankkort är kopplat till pappa som för över pengar till mig två gånger i veckan. Vill jag veta mitt saldo får jag ringa honom. Det är lite jobbigt. Men stressen som släppte när det ekonomiska ansvaret gick till en annan person… Det väger upp mot de negativa delarna.
Stella har en juridisk kontaktperson som hon kan kontakta när hon vill avsluta förvaltarskapet.
– Just nu känns det tryggt att pappa har ansvaret. När skulderna väl är avbetalade hoppas jag att jag kan känna mig trygg i att ta hand om min egen ekonomi.
Privata skulder på rekordnivå
Stella är långt ifrån ensam om att ha hamnat i skuldfällan.
2024 nådde de privata skulderna rekordnivåer och unga kvinnor är gruppen vars skulder ökar snabbast.
I maj släppte Kronofogden en rapport där myndigheten för första gången kunnat fastslå ursprungsbranschen även för sålda eller övertagna fordringar. Två branscher dominerade: kreditgivning och banker.
– Det är väldigt lätt att shoppa på kredit i dag och om man saknar grundläggande ekonomiska kunskaper kan det bli väldigt mycket dyrare än man förväntat sig när räntor och avgifter läggs på. Om skulden skickas till Kronofogden kan några hundralappar bli tusenlappar på kort tid. Därför ska man vara mycket försiktig med att handla på kredit, även om det gäller små belopp, om man inte har råd att betala, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden.
”Borde lära ut i skolan”
Stella känner igen sig i bilden Kronofogden målar upp, och önskar att hon hade fått lära sig om privatekonomi tidigare.
– Att jag har hamnat där jag är är helt och hållet mitt ansvar. Men varför lär man sig inte det här i skolan? Om räntor, lån och fakturor. Man får inte lära sig sådana praktiska saker som man verkligen måste veta.
Än så länge är Stella fortfarande arbetslös och känner sig inte redo att börja jobba, men i framtiden drömmer hon om att jobba inom psykiatrin på något vis.
– Jag hade velat arbeta med av något slag. Jag har haft så mycket psykisk ohälsa och skulle gärna hjälpa andra i samma sits. Jag vill vända min historia till något som kan bli positivt för någon annan.