Rickard och Anders Söderberg har gift sig
20 år senare efter kyrkans förbud
Publicerad 2025-06-08 17.29
För 20 år sedan tillät inte kyrkan dem att gifta sig – men nu har kändistenoren Rickard Söderberg och kärleken Anders Söderberg blivit äkta makar.
För Aftonbladet berättar han om det pampiga bröllopet, den stora lyckan och känslostormen som inte gick att hejda.
– Tack gode Gud för vattenfast mascara, säger Rickard Söderberg.

I helgen gifte sig tenoren Rickard Söderberg, 50, med sin kärlek Anders Söderberg i Sankt Petri kyrka i Malmö. Det skrev han själv på Instagram under söndagen.
Inlägget har i skrivande stund 28 000 gillamarkeringar och bland de som skickar grattishälsningar märks Lisa Nilsson, Agneta Sjödin, Micael Bindefeld, Annie Lööf och Sanna Nielsen.
När Aftonbladet når Rickard Söderberg har han precis städat festlokalen i tre timmar och han är väldigt glad.
– Jag är så otroligt lycklig och omtumlad och omskakad. Det kommer att ta tid att smälta det här. Det var en så maxad dag.
”Ville vara gifta på riktigt”
Vigseln ägde rum på pingstafton, exakt på dagen 20 år sedan de ”gifte” sig under helt andra former.
– Vi ville gifta oss för 20 år sedan, men det var en annan tid då. Vi var i Halmstad där jag kommer ifrån. Vi frågade kyrkan om vi fick gifta oss där, men de sa ”nej, det får ni inte”. Så då gjorde vi en egen liten ceremoni i en replokal i närheten av kyrkan. Det var Maria Wetterstrand som vigde oss och vi hade en egen liten bandspelare med musik som vi gick in till. Men nu har det gått 20 år och vi sa att nu vill vi faktiskt vara gifta på riktigt.
Rickard Söderberg blir exalterad när han ska berätta om själva ceremonin.
– Vi gick in till musik från Star Wars, ”Throne room”. Olof Bohman som är dirigent från början och som jag började jobba med på 1990-talet har blivit präst så han vigde oss. Sedan fick min allra närmaste vän Marianne Mörck läsa texter och vi hade massor av musik, allt från Puccinis ”Tosca” till Strauss ”Rosenkavaljeren”.
Söderberg passade också på att kuppa i kyrkan genom att sjunga för sin make.
– När vi ”gifte” oss för 20 år sedan så sjöng jag en aria av Händel för Anders, men den gången gick det så otroligt dåligt för jag var så rörd så det kom inte fram ett enda ord, jag var usel. Jag tänkte att jag skulle det en chans till och den här gången gick det marginellt bättre. Jag sjöng Anders favoritlåt, ”Ivé been to paradise, but i´ve never been to me” av Charlene.
”Såg ut som en vit Darth Wader”
Att gifta sig under de här formerna efter 20 år blev känslosamt för Rickard Söderberg.
– Ja, tack gode Gud för vattenfast mascara säger jag bara. Det var så otroligt storslagen musik och det var så många människor där som vi älskar och som är där för att hylla kärleken. Det blev otroligt känslosamt så jag var helt förstörd. Anders trodde han skulle klara det, men det gick två minuter och sedan var han också helt förstörd.
Kan du beskriva er klädsel på bröllopet?
– Maken var så snygg. Han hade förstås bestämt att han skulle ha släp, han såg ut som en vit Darth Wader bakifrån, det var väldigt fint. Jag hade på mig en rosa rokokoliknande outfit med korta ärmar och korta ben och till det sneakers.
Vill ge fler möjligheten att älska varandra
Rickard och Anders Söderberg hade redan från början bestämt att alla som ville och fick plats i kyrkan fick komma – och så blev det.
– Vi hade ungefär 250 inbjudna gäster och sedan var det ungefär lika många till. Vi hade preppat så alla fick tårta och kaffe efteråt oavsett om vi kände dem eller inte, sedan blev det kramkalas.
Däremot blir det inte någon bröllopsresa nu av praktiska skäl. Jobbet för dem båda kommer emellan.
– Anders ska ha styrelsemöte och jag ska börja repa en operett idag med Marianne Mörck som ska sättas upp i Ystad, ”Csardasfurstinnan”, så nu är det bara att jobba.
Paret var noga med att de inte ville ha några presenter. Med tanke på deras bakgrund så ville de bara ha bidrag till Regnbågsfonden.
– Vi önskar helt enkelt ge fler människor möjligheten att få älska varandra, också i delar av världen där det idag är förbjudet eller till och med belagt med dödsstraff.
