Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Kennet, Kent

Almenäs om nya ”Love is blind”: ”Minst lika bra”

”No brainer” att tacka ja

Publicerad 2025-03-12 07.16

Första säsongen var en riktig dramaexplosion.

Nu är ”Love is blind Sverige” tillbaka på Netflix.

– Det är minst lika bra som första säsongen, säger programledaren Jessica Almenäs till TT.

Drevet mot frisören, Adrien Brodys Oscars–tal och Kardashians hemliga barnbarn
Drevet mot frisören, Adrien Brodys Oscars–tal och Kardashians hemliga barnbarn
2:57

Den svenska versionen av dejtingprogrammet ”Love is blind” slog ned som en bomb hos tittarna i fjol. De dramatiska händelserna avlöste varandra, och Sverigeversionen blev en Netflixfavorit även bland de internationella fansen.

I slutändan gifte sig tre av paren, som alla fortfarande håller ihop. Två barn har även kommit till världen, och ett tredje är på väg.

– Man blir ju otroligt glad, och lite stolt, när man ser hur bra det har gått för paren. Inget annat land som gör ”Love is blind” har haft samma utfall, säger Jessica Almenäs.

Jessica Almenäs leder "Love is blind Sverige". Pressbild.

Skitläskigt

Den 13 mars är det premiär för säsong två, men kan den toppa den första? Ja, om man får tro Almenäs:

– Det är ju skitläskigt att försöka upprepa en sådan succé, men jag tycker att den här säsongen är minst lika bra. Tittarna kommer absolut att känna igen sig, men samtidigt är det ju helt nya deltagare med helt andra livshistorier, säger hon.

En av förklaringarna till att ”Love is blind” har blivit en sådan tittarsuccé tror Jessica Almenäs är att deltagarna ofta är lite äldre än i andra realityprogram. De är på djupet redo för att hitta sin livspartner, och den som ”bara vill vara med i tv” gallras raskt ut i den långa och avancerade castingprocessen.

– De är med i programmet för att de verkligen vill träffa någon, de vill bli kära. De är inte med för att bli tv-stjärnor i första hand, och skulle de ha den agendan och försöker dölja det så märks det väldigt tydligt, säger hon och fortsätter:

– Deltagarna är där av rätt anledningar. De är vanliga människor som tittarna kan relatera till. Det är riktiga känslor, och det känner man. Jag tror att det är hela hemligheten.

Årets deltagare i "Love is blind Sverige". Pressbild.

”No brainer”

Jessica Almenäs programledarinsats blev också uppmärksammad efter den första säsongen, främst för hur hon hanterade ett chockbesked under programmets återträff.

Att tacka ja till att leda ännu en säsong beskriver hon som en ”no brainer”:

– Det är klart att man vill vara del av en sån här succé. Sedan är ju min roll väldigt liten eftersom det är kärlekshistorierna som ska få ta plats. Det är först på återträffen som programledarrollen växer, då är det viktigt att jag kan vara tittarens röst och ställa alla de där frågorna som alla undrar över.


Här är alla deltagare i ”Love is blind Sverige”


36. Bisarra ryktet om Kardashian-barnet
36. Bisarra ryktet om Kardashian-barnet
39:25