Stjärnparets hus nedbrunnet i elddramat
Heidi Montag och Spencer Pratt drabbade • Kändiselitens oro
Uppdaterad 2025-01-21 08.28 | Publicerad 2025-01-08
Heidi Montag och Spencer Pratt har förlorat sitt hus i de allvarliga bränderna i Los Angeles.
Villan har brunnit ner till grunden, rapporterar TMZ.
Samtidigt uttrycker stora delar av Hollywoodeliten sin förfäran över eldinfernot.
Bilder som TMZ publicerat visar hur Spencer Pratt, 41, står och tittar mot lågorna som slukat huset.
Enligt källor till sajten är hemmet nedbrunnet till grunden.
Pratt och frun Heidi Montag, 38, slog igenom i realityserien ”The Hills” och har i dag två barn tillsammans. Familjen ska ha evakuerats under gårdagen men uppges vara förkrossade över branden.
Pratt har också delat en video på Instagram story där ett flygplan vattenbombar lågorna.
Persson evakuerad
Branden i Pasific Palisades i Los Angeles startade under tisdagen och sträcker sig över ett 200 hektar stort område. Hittills har 30 000 människor evakuerats, en av dem är svenska Hollywoodfrun Gunilla Persson. Kändisar som Mandy Moore och Alabama Barker har också berättat på Instagram att de tvingats fly sina hem.
I sociala medier uttrycker även en rad stjärnor sin oro över situationen och tackar de räddningsarbetare som jobbar med branden.
”Snälla skicka böner och styrka i kväll till alla i Los Angeles som är drabbade av dessa förödande bräder. Los Angeles är i kris och över 30 000 har evakuerats”, skriver skådespelaren Chris Pratt.
Kardashian: Otäckt
”Jag ber för allas säkerhet”, skriver modellen Hailey Bieber.
”Det här är så sorgligt och otäckt”, skriver realityprofilen Khloé Kardashian.
Skådespelaren Zoe Saldana beskriver också sin oro.
”Våra tankar och sympatier är hos alla som påverkas av de förödande bränderna i södra Kalifornien, framför allt de som förlorat sina hem”, skriver hon.