Olle Axeland gör comeback i ”Paradise hotel”
”Jag är rätt kall där inne”
Publicerad 2025-09-04
Han var med i säsongen som blev stoppad.
Nu gör Olle Axeland comeback i ”Paradise hotel”.
– Jag styr och ställer rätt mycket och tog plats direkt när jag kom in, säger han.

Olle Axeland, 28, tog sig till final och hittade även kärleken i ”Paradise hotel” 2021, i den femtonde säsongen. Men eftersom den säsongen inte sändes förrän två år senare, på grund av misstankar om brott i programmet, var intresset svalt hos tittarna.
Nu är han ute efter revansch och gör entré som joker i dokusåpan nästa vecka.
– Det är hundra procent en fördel att många inte såg min förra säsong, för då har folk inga förväntningar på hur man ska vara, så man blir som en ny person där inne och kunde spela som man ville, säger Olle Axeland.
”En av de tuffaste spelarna där inne”
Deltagaren, som nu är singel, säger att han den här gången har hållit känslorna borta.
– Jag skulle vilja säga att jag är en av storspelarna. Jag kom dit för att spela spelet. Så jag kommer nog se ut att vara en av de tuffaste spelarna där inne och hade satt det som en regel när jag kom in att ”nu blir det inga känslor inblandade”.
Var det svårt eller lätt?
– Det var tufft. Det var många sköna personer där inne, många som man fastnar lite extra för. Känslomässigt tror jag inte att man kommer att se så mycket från min sida, jag är rätt kall där inne och drar i många trådar från start. Men, man vet ju aldrig. Man ser ju bara sitt eget perspektiv. Det kanske visar sig att jag inte hade någon koll alls. Men det är ”the beauty of the game”.
Var det självklart att vara med igen?
– För mig var det lite velande att vara med igen. Men på något sätt så har jag alltid haft känslan av att jag vill göra om det och göra rätt den här gången. Sist jag var med så kände jag att jag tog plats, men jag förstod inte spelet. Så jag kände att jag vill göra om det och göra det rätt.
”Paradise hotel” sänds måndagar, tisdagar och onsdagar på Viaplay och TV3.
