Guldbaggegalan

Guldbaggen 2021 – här är alla vinnare

Vinnaren Uje Brandelius: Jag vill be Rolf Lassgård om ursäkt

Av: 

Rosanna Berg

FILM

Kvällens stora vinnare blev ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert.

Så var årets gala – här är en lista på alla vinnare.

Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.

Foto: SVT

De nominerade i urval:

Bästa film:

  • ”Charter” i regi av Amanda Kernell
  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman
  • ”Orca” i regi av Josephine Bornebusch
  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin
  • ”Spring Uje spring” i regi av Henrik Schyffert

Bästa regi

  • Maria Bäck, för ”Psykos i Stockholm”
  • Nathan Grossman, för ”Greta”
  • Amanda Kernell för ”Charter”
  • Henrik Schyffert för ”Spring Uje spring”

Bästa kvinnliga huvudroll

  • Ane Dahl Torp, för rollen som Alice i ”Charter”
  • Irma von Platen, för rollen i ”Inland”
  • Josefin Neldén, för rollen som mamman i ”Psykos i Stockholm”
  • Josefine Stofkoper, för rollen som dottern i ”Psykos i Stockholm”

Bästa manliga huvudroll

  • Uje Brandelius, för rollen som Uje i ”Spring Uje spring”
  • Adel Darwish, för rollen som Monir i ”Ghabe”
  • Rolf Lassgård, för rollen som Marianne i ”Min pappa Marianne”
  • Johan Rheborg, för rollen som Claes i ”Orca”

Bästa manus

  • Josephine Bornebusch och Gunnar AK Järvstad för ”Orca”
  • Uje Brandelius för ”Spring Uje spring”
  • Maria Bäck för ”Psykos i Stockholm”
  • Amanda Kernell för ”Charter”

Bästa dokumentär:

  • ”Greta” i regi av Nathan Grossman
  • ”Idomeni” i regi av David Aronowitsch
  • ”Scheme birds” i regi av Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa manliga biroll

  • Ahmad Fadel för rollen som Farid i ”Ghabe”
  • Sverrir Gudnason för rollen som Mattias i ”Charter”
  • Erik Johansson för rollen som John i ”Orca”
  • Ville Virtanen för rollen som Johannus i ”Den längsta dagen”

Bästa kvinnliga biroll

  • Lena Endre för rollen som Eva i ”Min pappa Marianne”
  • Marie Göranzon för rollen som Margit Vanheden i ”Se upp för Jönssonligan”
  • Eva Melander för rollen som Lena i ”Inland”
  • Marianne Mörck för rollen som Lena-Sleva i ”Nelly Rapp – monsteragent”

Hedersguldbaggen

  • Sten Ljunggren

ANNONS EXTERN LÄNK

SOMMAR-REA hos Cervera: Upp till 30-50 % på massor av varor!

Cervera

Guldbaggegalan leds av David Sundin och Amie Bramme Sey.

Foto: SVT

Dilan Gwyn.

Foto: SVT

Cherrie.

Foto: SVT

Edward af Sillén.

Foto: SVT

Lancelot Ncube.

Foto: SVT

Lena Endre vinner årets kvinnliga biroll.

Foto: SVT

Ahmad Fadel vann bästa manliga biroll.

Foto: SVT

Sten Ljunggren får årets hedersguldbagge.

Foto: SVT

Foto: SVT

”Greta” vann årets dokumentär.

Foto: SVT

Alba August uppträdde.

Foto: SVT

Uje Brandelius – bästa manliga huvudroll i rollen som sig själv.

Foto: SVT

Alba August.

Foto: SVT

Rojda Sekersöz.

Foto: SVT

Claes Eriksson.

Foto: SVT

Ane Dahl Torp vann bästa kvinnliga huvudroll för rollen som Alice i ”Charter”.

Foto: SVT

Henrik Schyffert tar emot

Foto: SVT

Publisert:

LÄS VIDARE

En Guldbaggerysare mellan Charter och Spring Uje spring

ÄMNEN I ARTIKELN

Guldbaggegalan

Uje Brandelius

Amanda Kernell

Henrik Schyffert

Josephine Bornebusch

Lena Endre

Marianne Mörck