Coronapandemin

Så drabbar corona konserthösten

Stor guide till spelningarna som är inställda – och de som fortfarande ser ut att bli av

Av: 

Håkan Steen

Ellen Sundberg har gjort en scenföreställning av utmärkta nya albumet ”Ett bloss för Bodil Malmsten” som hon tar ut på turné i september.
Ellen Sundberg har gjort en scenföreställning av utmärkta nya albumet ”Ett bloss för Bodil Malmsten” som hon tar ut på turné i september.

MUSIK

KONSERTGUIDE Coronaviruset ställer till det inte minst för konsertbranschen. Under förra året ställdes massor av spelningar in eller flyttades. Fler har det blivit under 2021.

I ett försök att skapa åtminstone lite ordning i kaoset har vi satt ihop en guide till de konserter som är inställda eller flyttade och de som faktiskt ser ut att bli av som planerat.

Listan sträcker sig till och med oktober då konserter längre fram än så länge inte är påverkade i någon större omfattning.

Allt kan givetvis ändras, och vi uppdaterar listan kontinuerligt. Sitter du på information som saknas här, hör väldigt gärna av dig!

En guide till de största och mest intressanta konserterna under hela 2021 finns här.

SEPTEMBER

VECKA 37
torsdag 16 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Frida Hyvönen Stockholm (Orionteatern)
Jack Vreeswijk & Brolle Wallmark Kristianstad (Kulturkvarteret)
Enter Shikari Stockholm (Fryshuset) INSTÄLLT
Lars Bygdén Stockholm (Kafé Himlavalvet)
Luke Elliot Göteborg (Pustervik)


fredag 17 september
Elton John Stockholm (Tele2 Arena) NYTT DATUM 7/7 2023
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Frida Hyvönen Stockholm (Orionteatern)
Frog Leap Göteborg (Trädgårn) NYTT DATUM 7/1 2022
Enter Shikari Göteborg (Pustervik) INSTÄLLT
Svenska Akademien Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 27/11
Thomas Di Leva Norrköping (De Geer-hallen) NYTT DATUM 24/4 2022
Toni Holgersson Stockholm (Södra Teatern)
Bo Kaspers Orkester Norrköping (De Geer-hallen)
Jack Vreeswijk & Brolle Wallmark Karlskrona (Konserthusteatern)
Alice Phoebe Lou Stockholm (Slaktkyrkan) NYTT DATUM 6/4 2022
Naoko Sakata Göteborg (Nefertiti)


lördag 18 september
Elton John Stockholm (Tele2 Arena) NYTT DATUM 8/7 2023
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Frida Hyvönen Stockholm (Orionteatern)
Einstürzende Neubauten Göteborg (Liseberg) INSTÄLLT
Midland Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 15/5 2022
Easy Stockholm (Bar Brooklyn) NYTT DATUM 17/9 2022
Frog Leap Stockholm (Fållan) NYTT DATUM 6/1 2022
Passenger Göteborg (Trädgårn) NYTT DATUM 12/3 2022
Arvingarna Stockholm (Lilla Cirkus)
Electric Boys Stockholm (Vasateatern) NYTT DATUM 6/11
Christian Kjellvander Uppsala (Katalin)
John Lindberg Trio Örebro (Frimis)
The Wannadies Stockholm (Debaser) NYTT DATUM 22/4 2022
Bo Kaspers Orkester Jönköping (Konserhuset)
Florence Valentin Stockholm (Slaktkyrkan)
Weeping Willows Rättvik (Dalhalla) NYTT DATUM 17/9 2022
Albin Lee Meldau Mariehamn (Alandica Kultur & Kongress)


söndag 19 september
Bo Kaspers Orkester Växjö (Konserthuset)
Ane Brun Uppsala (UKK) NYTT DATUM 14/11
Tricky Stockholm (Nalen) FLYTTAD, NYTT DATUM EJ KLART
Luke Elliot Stockholm (Fasching)


VECKA 38
måndag 20 september


tisdag 21 september
El Perro Del Mar Göteborg (Folkteatern)
Jack Vreeswijk & Brolle Wallmark Stockholm (Intiman)


onsdag 22 september
Ane Brun Västerås (Konserthuset) NYTT DATUM 18/11
Viagra Boys Stockholm (Fållan) NYTT DATUM 4/6 2022
El Perrro Del Mar Göteborg (Folkteatern)
Ron Carter Foursight Quartet Stockholm (Fasching)
Jack Vreeswijk & Brolle Wallmark Karlstad (Scalateatern)


torsdag 23 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
John Grant Stockholm (Göta Lejon) NYTT DATUM 4/6 2022
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Thomas Di Leva Kungsbacka (Konserthuset) NYTT DATUM 3/5 2022
The Haunted Uppsala (Katalin)
Kristofer Åström Stockholm (Fasching)
The Wannadies Göteborg (Pustervik) NYTT DATUM 27/4 2022
El Perro Del Mar Göteborg (Folkteatern)
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Malmö (Babel)
Maia Hirasawa + Franska Trion Älmhult (Älmhult Music & Art)
Jack Vreeswijk & Brolle Wallmark Uddevalla (Östraboteatern)

Elton Johns pågående avskedsturné nådde Göteborg redan i maj 2019. På grund av en viss pandemi har Stockholm fått vänta. Det såg ut att bli av den här hösten men nu är de två konserterna på Tele2 Arena flyttade till 7–8 juli 2023.

fredag 24 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Gather Festival (Jamie XX, The Blaze, Shygirl, Daniela Rathana, Sama’ Abdulhadi, Conducta, Michel Dida & Jaqe, Bella Boo, Robin Nazari, Prescott m fl) Stockholm (Slakthusområdet) 24–25/9 NYA DATUM 23–24/9 2022
Viagra Boys Göteborg (Pustervik) NYTT DATUM 28/5 2022
Thomas Di Leva Vara (Konserthuset) NYTT DATUM 11/5 2022
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
The Wannadies Malmö (KB) NYTT DATUM 28/4 2022
El Perrro Del Mar Stockholm (Fasching)
Phil Campbell & The Bastard Sons Linköping (The Crypt) FLYTTAD, NYTT DATUM EJ KLART
Moto Boy Uppsala (Katalin)
Albin Lee Meldau Orust (Slussens Pensionat)
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Kristianstad (Kulturkvarteret)
Second Sun + Underground Fire + Freedom Stockholm (Debaser)


lördag 25 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Dalhalla Brinner (In Flames m fl) Rättvik (Dalhalla) NYTT DATUM 6/8 2022
Deep Purple Stockholm (Hovet) NYTT DATUM 6/10 2022
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Arvingarna: ”I takt med tiden” Örebro (Conventum)
The Haunted Jönköping (Denim And Leather)
Leon Meya Stockholm (Bar Brooklyn) NYTT DATUM 25/3 2022
El Perrro Del Mar Uppsala (Katalin)
Phil Campbell & The Bastard Sons Stockholm (Slaktkyrkan) NYTT DATUM 1/1 2022
Vision Of Atlantis Göteborg (Valand)
Albin Lee Meldau Orust (Slussens Pensionat)
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Göteborg (Storan)
Maja Francis Stockholm (Fasching)
Hans Edler Stockholm (Södra Teatern)


söndag 26 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Deep Purple Göteborg (Partille Arena) NYTT DATUM 4/10 2022
Visions Of Atlantis Stockholm (Slaktkyrkan)
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Thomas Di Leva Jönköping (Konserthuset) NYTT DATUM 7/5 2022
Chris Kläfford Gävle (Konserthuset)
Laibach Stockholm (Lilla Cirkus) NYTT DATUM 17/2 2022
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Borås (Sagateatern)


VECKA 39
måndag 27 september
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Vara (Konserthuset)


tisdag 28 september
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Uppsala (Katalin)
Bridear Stockholm (Nalen)
Tyr + Arkona Stockholm (Slaktkyrkan) INSTÄLLT


onsdag 29 september
Bo Kaspers Orkester Karlstad (Scalateatern)
Phil Campbell & The Bastard Sons Göteborg (Valand) NYTT DATUM 31/12
Smith & Thell Uppsala (Katalin)
Eric Palmqwist Stockholm (Fasching)


torsdag 30 september
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Eivør Göteborg (Pustervik)
Viagra Boys Malmö (Plan B) NYTT DATUM 3/6 2022
Danko Jones Uppsala (Katalin) NYTT DATUM 21/4 2022
Bo Kaspers Orkester Karlstad (Scalateatern)
Sanctuary Stockholm (Slaktkyrkan) NYTT DATUM 1/9 2022
Bror Gunnar Jansson Stockholm (Slaktkyrkan)
Ellen Sundberg ”Ett bloss för Bodil Malmsten” Stockholm (Södra Teatern)
Ebo Krdum Stockholm (Fasching)

Jakob Hellman ger sig ut på turné i höst. Premiär i Skellefteå 6 oktober.

OKTOBER

fredag 1 oktober
Elton John Stockholm (Tele2 Arena) NYTT DATUM 7/7 2023
Viktor Olsson Göteborg (Pustervik)
Eivør Stockholm (Slaktkyrkan)
Jaqe Göteborg (Nefertiti)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
The Exorcist Gbg + Ghlow Stockholm (Slaktkyrkan)
Danko Jones Sundsvall (Club Deströyer) NYTT DATUM 29/4 2022
The Haunted Karlstad (Nöjesfabriken)
Smith & Thell Vara (Konserthuset)
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
Ellen Sundberg Östersund (Gamla Teatern)
Clara Klingenström Jönköping (Jönköpings Teater)
Chris Kläfford Sundsvall (Tonhallen)
Avantgardet Malmö (Plan B)
Moa Lignell Bollnäs (Lilla K’s Trädgårdskök)
Mariam The Believer Stockholm (Fasching)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Laibach Göteborg (Brewhouse) NYTT DATUM & NY LOKAL: PUSTERVIK 15/2 2022
Nordman Gävle (Konserthuset) INSTÄLLT


lördag 2 oktober
Elton John Stockholm (Tele2 Arena) NYTT DATUM 8/7 2023
RA The Rugged Man Stockholm (Debaser)
Alphaville Göteborg (Trädgårn)
Nordman Östersund (Folkets Hus) INSTÄLLT
Smith & Thell Borås (Sagateatern)
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
The Haunted Borås (Pumphuset)
Arvingarna Visby (Wisby Strand)
Tommy Nilsson Kinne-Kleva (Kinne-Kleva kyrka)
Chris Kläfford Umeå (Aula Nordica)
El Perro Del Mar Malmö (Plan B)
Thomas Di Leva Värnamo (Gummifabriken)
Avantgardet Jönköping (Sofiehof)
Helen Sjöholm Halmstad (Teatern)
Louise Hoffsten Ödsmål (Jordhammars Herrgård)
Loreen Ystad (Hotell Fritiden)
Jaqe Malmö (Inkonst)
Ellen Sundberg Umeå (Väven)
Clara Klingenström Kalmar (Teatern)
Ronnie Åström Stockholm (Fasching)
Anna Bergendahl Grästorp (Nossan Ljusfestival)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Avatarium Stockholm (Södra Teatern) INSTÄLLT
Eivør Malmö (Slagthuset)


söndag 3 oktober
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Thomas Di Leva Visby (Visby Strand)
Smith & Thell Göteborg (Storan)
Janne Schaffer Stockholm (Södra Teatern)
Ektomorf Stockholm (Hus 7)
Ellen Sundberg Luleå (Kulturens Hus)
Helen Sjöholm Norrköping (De Geer)


VECKA 40
måndag 4 oktober
The Weeknd Stockholm (Avicii Arena) 4/11 NYTT DATUM 13/9 2022
Boy Pablo Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 19/3 2022
Fu Manchu Göteborg (Pustervik) NYTT DATUM 3/10 2022
Smith & Thell Göteborg (Storan)
Ektomorf Göteborg (Valand)
Kaki King Stockholm (Nalen Klubb)


tisdag 5 oktober
Jesse Marchant Stockholm (Nalen Klubb)


onsdag 6 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Skellefteå (Sara Kulturhus)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Donavon Frankenreiter Stockholm (Nalen Klubb) NYTT DATUM 4/10 2022
Tommy Nilsson Avesta (Folkärna kyrka)
Fu Manchu Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 5/10 2022
Smith & Thell Värnamo (Gummifabriken)
Darin Malmö (Palladium)
Clara Klingenström Uppsala (Katalin)
William Soovik Grand Finale Stockholm (Fasching)


torsdag 7 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Luleå (Kulturens Hus)
Darin Malmö (Palladium)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Y&T Stockholm (Slaktkyrkan) NYTT DATUM 6/10 2022
Rotting Christ Uppsala (Katalin)
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Thomas Di Leva Linköping (Konsert & Kongress) NYTT DATUM 14/5 2022
Tommy Nilsson Furudal (Ore kyrka)
Tingsek Göteborg (Pustervik)
Asaf Avidan Stockholm (Göta Lejon)
Smith & Thell Trollhättan (Hebeteatern)
Fire! Defeat Stockholm (Fasching)

Popaganda-festivalen gör comeback i ny inomhusform i oktober. Ett av huvudnamnen är Silvana Imam.

fredag 8 oktober
Jakob Hellman Umeå (Idunteatern)
Popaganda (Silvana Imam, Solen, Junior Brielle, Esther) Stockholm (Fållan)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Y&T Göteborg (Pustervik) NYTT DATUM 7/10 2022
Nordman Bollnäs (Kulturhuset) INSTÄLLT
Metal Fest (Rotting Christ, 22 Volt, Harakiri For The Sky m fl) Jönköping (Norrahammar Folkets Hus) 8–9/10
Svenska Akademien Lund (Mejeriet)
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Tommy Nilsson Svenstavik (Bergs kyrka)
Pink Turns Blue Stockholm (Nalen Klubb)
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
Darin Malmö (Palladium)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Slowgold Stockholm (Nalen)
Tingsek Stockholm (Södra Teatern)
Tussilago Stockholm (Debaser)
Clara Klingenström Gävle (Teatern)
Junior Brielle Stockholm (Popaganda)
Helen Sjöholm Växjö (Konserthuset)
Judith Hill Stockholm (Fasching)
Pom Poko Stockholm (Slaktkyrkan)
Lebanon Hannover Stockholm (Slaktkyrkan)


lördag 9 oktober
Jakob Hellman Sundsvall (Tonhallen)
Popaganda (Todd Terje, Shout Out Louds, Gina Dirawi, Linn Koch, Alba August, Hannes) Stockholm (Fållan)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Good Harvest Stockholm (Nalen Klubb) INSTÄLLT
Y&T Malmö (KB) NYTT DATUM 8/10 2022
Clawfinger Örebro (Frimis Salonger)
Rotting Christ Helsingborg (The Tivoli)
Yelle Stockholm (Debaser)
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
Darin Malmö (Palladium)
Bror Gunnar Jansson Göteborg (Pustervik)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Clara Klingenström Falun (Magasinet)
Chris Kläfford Östersund (Folkets Hus)
Bo Kaspers Orkester Stockholm (Rival)
Arvingarna Skövde (Arena Skövde)
Tommy Nilsson Jättendal (Jättendal kyrka)
Slowgold Borås (Pumphuset)
Pascal + Pink Milk Stockholm (Slaktkyrkan)
Helen Sjöholm Linköping (Konsert & Kongress)
Anna Bergendahl Järfälla (Welcome Hotel)
Judith Hill Stockholm (Fasching)


söndag 10 oktober
Bo Kaspers Orkester Uppsala (Konsert & Kongress)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Lill Lindfors Sundsvall (Tonhallen)
Mattias Alkberg Umeå (Holmsunds Bibliotek)
Helen Sjöholm Malmö (Malmö Live)
Darin Malmö (Palladium)
American Aquarium Malmö (Folk å Rock)
Hederosgruppen Stockholm (Fasching)


VECKA 41
måndag 11 oktober
Lill Lindfors Umeå (Idun)
Mike Stern/Bill Evans Band Stockholm (Fasching)
Kris Allen & David Cook Stockholm (Nalen Klubb)
American Aquarium Falkenberg (Tryckhallen)


tisdag 12 oktober
Christian Kjellvander Stockholm (Nalen)
Lill Lindfors Skellefteå (Kulturhuset Sara)
American Aquarium Stockholm (Nalen Klubb)
Mike Stern/Bill Evans Band Stockholm (Fasching)


onsdag 13 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Eskilstuna (Lokomotivet)
Brit Floyd Stockholm (Cirkus)
Lill Lindfors Luleå (Kulturens Hus)
Saga Kalmar (Kalmarsalen)
Ludwig Hart Göteborg (Pustervik)
Pentagram Stockholm (Debaser)
Clara Klingenström Kristianstad (Kristianstad Teater)
Tommy Nilsson Hjärnarp (Hjärnarps kyrka)


torsdag 14 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Uppsala (Katalin)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Nordman Kungsbacka (Teatern) INSTÄLLT
Clara Klingenström Malmö (Slagthusets Teater)
Lill Lindfors Östersund (Gamla Teatern)
Clawfinger Göteborg (Pustervik)
Saga Jönköping (Konserthuset)
Tommy Nilsson Malmö (St Johannes kyrka)
Ludwig Hart Trollhättan (Kulturbaren)
Darin Göteborg (Stora Teatern)
Efterklang Malmö (Babel)
The Hanged Man + Katharina Nutall Stockholm (Slaktkyrkan)
Lars Jansson Trio Stockholm (Fasching)

Darin spelar i Malmö, Göteborg och Stockholm i höst.

fredag 15 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Uppsala (Katalin)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Crossroads – Symphonic rock in concert Malmö (Malmö Arena) NYTT DATUM 21/10 2022
Samantha Fish Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 13/2 2022
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
Darin Göteborg (Stora Teatern)
Björn Rosenström Göteborg (Trädgårn)
Tommy Nilsson Ystad (Marsvinsholms kyrka)
The Haunted Borås (Pumphuset)
Danko Jones Karlstad (Nöjesfabriken) NYTT DATUM 22/4 2022
Slowgold Göteborg (Pustervik)
Arvingarna Borås (Åhaga Arena)
Squid Malmö (Plan B)
Tingsek Örebro (Konserthuset)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Ludwig Hart Dalum (Hermans Lada)
Linn Koch Göteborg (Oceanen)
The Hanged Man Lund (Mejeriet)
Clara Klingenström Växjö (Teatern)
The Zombies Mölnlycke (Råda Rum) NYTT DATUM 3/9 2022
Klara & Jag Stockholm (Södra Teatern)
Holograms Stockholm (Debaser)
Emma-Jean Thackray Stockholm (Fasching)
Birthday Girl Stockholm (Slaktkyrkan)
Gogo Penguin Stockholm (Slaktkyrkan)


lördag 16 oktober
Jakob Hellman Gävle (Gasklockorna)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Brit Floyd Malmö (Malmö Live)
Crossroads – Symphonic rock in concert Linköping (Saab Arena) NYTT DATUM 28/10 2022
Lisa Nilsson Skellefteå (Sara Kulturhus)
Danny Saucedo Malmö (Slagthuset)
Darin Göteborg (Stora Teatern)
Clawfinger Stockholm (Fryshuset Klubben)
Tommy Nilsson Knäred (Knäreds kyrka)
Danko Jones Malmö (KB) NYTT DATUM 21/5 2022
Henrik Palm + Horndal Stockholm (Slaktkyrkan)
Slowgold Jönköping (Sofiehof)
Tingsek Lund (Mejeriet)
Clara Klingenström Helsingborg (The Tivoli)
Petra Marklund Oskarshamn (Park 57)
Sophie Zelmani Stockholm (Södra Teatern)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Arvingarna Halmstad (Halmstad Teater)
Squid Stockholm (Melodybox)
Pascal Uppsala (Katalin)
The Hanged Man Göteborg (Oceanen)
Bo Kaspers Orkester Örebro (Conventum)
Paul Van Dyk Göteborg (Trädgårn)
The Zombies Malmö (KB) NYTT DATUM 2/9 2022
Efterklang Göteborg (Pustervik)
The Kenny Garrett Quintet Stockholm (Fasching)


söndag 17 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Norrköping (Flygeln)
Helen Sjöholm Gävle (Konserthuset)
Darin Göteborg (Stora Teatern)
Saga Malmö (Slagthusets Teater)
Efterklang Stockholm (Slaktkyrkan)
Tommy Nilsson Vimmerby (Vimmerby kyrka)
Chris Kläfford Västerås (Konserthuset)


VECKA 42
måndag 18 oktober
Darin Göteborg (Stora Teatern)
Lill Lindfors Göteborg (Lorensbergsteatern)
Kansas Stockholm (Cirkus) NYTT DATUM 17/10 2022
Amanda Ginsburg Stockholm (Södra Teatern)
Mining Stockholm (Fasching)


tisdag 19 oktober
The Slow Readers Club Stockholm (Nalen Klubb) NYTT DATUM 7/2 2022
Theo Croker/Koma Saxo feat. Sofia Jernberg Stockholm (Fasching)
Lill Lindfors Halmstad (Teatern)


onsdag 20 oktober
Petra Marklund Stockholm (Nalen)
Clara Klingenström Stockholm (Rival)
Lill Lindfors Kungsbacka (Teatern)
Larkin Poe Göteborg (Trädgårn) NYTT DATUM 1/6 2022
Magic Spirit Quartet Stockholm (Fasching)
Bada Stockholm (Slaktkyrkan)
Tommy Nilsson Markaryd (Markaryds kyrka)


torsdag 21 oktober
Darin Stockholm (Södra Teatern)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Clara Klingenström Karlstad (Scalateatern)
Lill Lindfors Vara (Konserthuset)
New Model Army Malmö (KB) NYTT DATUM 20/10 2022
Tommy Emmanuel Stockholm (Göta Lejon) NYTT DATUM 26/10 2022
Danko Jones Linköping (The Crypt) NYTT DATUM 5/5 2022
Tommy Nilsson Vänersborg (Vänersborgs kyrka)
Casey Lowry Stockholm (Obaren)
Jonathan Johansson Malmö (Plan B)
Johnossi Örebro (Frimis Salonger)
Necrophobic + Avslut + Vanhelga Stockholm (Slaktkyrkan)
Hedvig Mollestad Trio Stockholm (Fasching)

Clara Klingenström ger sig ut på turné i oktober.

fredag 22 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Falun (Magasinet)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Crossroads – Symphonic rock in concert Göteborg (Scandinavium) NYTT DATUM 22/10 2022
Johnossi Uppsala (Katalin)
Lill Lindfors Jönköping (Spira)
Clara Klingenström Örebro (Frimis Salonger)
Faun Göteborg (Pustervik)
Lastkaj 14 Stockholm (Nalen)
Nordman Värnamo (Gummifabriken) INSTÄLLT
New Model Army Stockholm (Slaktkyrkan) NYTT DATUM 21/10 2022
Kim Wilde Karlstad (Nöjesfabriken) NYTT DATUM 9/4 2022
Howard Jones Malmö (KB) NYTT DATUM 9/11 2022
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Henrik Palm Göteborg (Nefertiti)
Ana Diaz Malmö (Malmö Live)
Arvingarna Malmö (Slagthuset)
Tommy Nilsson Borås (Gustaf Adolfs kyrka)
Jonathan Johansson Kalmar (Söderport)
Slowgold Linköping (Skylten)
Nestor Stockholm (Slaktkyrkan)
Bokanté Stockholm (Fasching)


lördag 23 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Bollnäs (Kulturhuset)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Crossroads – Symphonic rock in concert Stockholm (Avicii Arena) NYTT DATUM 29/10 2022
Faun Stockholm (Fryshuset)
Lill Lindfors Helsingborg (Konserthuset)
Twin Tribes + Stiu Nu Stiu Stockholm (Nalen Klubb)
Thomas Di Leva Tällberg (Klockargården)
Nordman Nyköping (Culturum) INSTÄLLT
Kim Wilde Kristianstad (Södra Kasern) NYTT DATUM 2/4 2022
Howard Jones Göteborg (Trädgårn) NYTT DATUM 12/11 2022
Danko Jones Helsingborg (The Tivoli) NYTT DATUM 20/5 2022
Jacob Lee Stockholm (Bar Brooklyn)
Tommy Nilsson Kristinehamn (Ölme kyrka)
Slowgold Malmö (KB)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Jonathan Johansson Linköping (Konsert & Kongress)
Avantgardet Stockholm (Slaktkyrkan)
Ana Diaz Helsingborg (The Tivoli)
Anna Bergendahl Finspång (Finspångs Kulturhus)
Johnossi Södertälje (Estrad)
The Mobile Homes Stockholm (Slaktkyrkan)
Melissa Aldana/Camilla George Stockholm (Fasching)


söndag 24 oktober
Darin Stockholm (Södra Teatern)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Isak Danielson Skellefteå (Sara Kulturhus)
Postmodern Jukebox Stockholm (Nalen) NYTT DATUM 31/3 2022
Tommy Emmanuel Jönköping (Konserthuset) NYTT DATUM 22/10 2022
Kim Wilde Malmö (KB) NYTT DATUM 3/4 2022
Howard Jones Stockholm (Fållan) NYTT DATUM 11/11 2022
Anna B Savage Stockholm (Slaktkyrkan)
Perturbator Stockholm (Berns)
Tommy Nilsson Göteborg (Masthuggskyrkan)
Front 242 Göteborg (Pustervik)
Andreas Weise Mjölby (Mjölby Kulturscen)
Emel Stockholm (Vasateatern)
Orkester Omnitonal Stockholm (Fasching)


VECKA 43
måndag 25 oktober
Fish Göteborg (Pustervik) INSTÄLLT
Tommy Emmanuel Göteborg (Lorensbergsteatern) NYTT DATUM 24/10 2022


tisdag 26 oktober
Jesse Malin Göteborg (Pustervik)
Fish Stockholm (Fryshuset) INSTÄLLT
Hurula Stockholm (Cirkus) NYTT DATUM 28/2 2022
Sonata Arctica Göteborg (Valand)
Ghost Of Paul Revere Uppsala (Katalin)


onsdag 27 oktober
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Lill Lindfors Stockholm (Rival)
Van Der Graaf Generator Stockholm (Lilla Cirkus)
Jesse Malin Stockholm (Obaren)
Tommy Emmanuel Jönköping (Konserthuset) NYTT DATUM 22/10 2022
Tommy Nilsson Norrköping (S:t Olai kyrka)
Helen Sjöholm Stockholm (Göta Lejon)
Ghost Of Paul Revere Norrtälje (Kafé Smedjan)
Bernhoft Stockholm (Fasching)


torsdag 28 oktober
Darin Stockholm (Södra Teatern)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Van Der Graaf Generator Göteborg (Pustervik)
Kim Wilde Stockholm (Fållan) NYTT DATUM 6/4 2022
Danko Jones Göteborg (Pustervik) NYTT DATUM 7/5 2022
Tommy Nilsson Eskilstuna (Kloster kyrka)
Johnossi Malmö (KB)
Clara Klingenström Umeå (Väven)
Florence Valentin Malmö (Moriska Paviljongen)
Jonathan Johansson Uppsala (Katalin)
Linn Koch Malmö (Babel)
Nine Sparks Riots Stockholm (Fasching)
Ghost Of Paul Revere Kristinehamn (Mastmagasinet)

Tomas Andersson Wij har turnpremiär i Örebro 29 oktober.

fredag 29 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Karlstad (Nöjesfabriken)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Bo Kaspers Orkester Malmö (Malmö Arena)
The Barbwires + Los Plantronics Stockholm (Debaser)
Kim Wilde Göteborg (Trädgårn) NYTT DATUM 1/4 2022
Algiers Stockholm (Nalen)
Smith & Thell Oskarshamn (Park 57)
Petra Markund Älmhult (Live!)
Clara Klingenström Sundsvall (Teatern)
Anna Bergendahl Kalmar (Best Western Hotell)
Danko Jones Huskvarna (Folkets Park) NYTT DATUM 1/5 2022
Arvingarna Kungsbacka (Kungsbacka Teater)
Saade x Jureskog Göteborg (Trädgårn)
Tommy Nilsson Stockholm (Gustav Vasa kyrka)
Christian Kjellvander Göteborg (Storan)
Jonathan Johansson Bollnäs (Träkyrkan)
Tomas Andersson Wij Örebro (Konserthuset)
Johnossi Lund (Mejeriet)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Avantgardet Uppsala (Katalin)
Florence Valentin Örebro (Frimis)
Bloodbound Göteborg (Valand)
Qual + Kalt + Nuclear Sludge Stockholm (Slaktkyrkan)
Ghost Of Paul Revere Falkenberg (Tryckhallen)


lördag 30 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Örebro (Conventum)
GES ”Stanna världen en stund” Stockholm (Cirkus)
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Bo Kaspers Orkester Skövde (Skövde Arena)
Astrid S Stockholm (Nalen) INSTÄLLT
Biffy Clyro Stockholm (Fållan) FLYTTAD, NYTT DATUM EJ KLART
Kim Wilde Borås (Åhaga) NYTT DATUM 8/4 2022
Algiers Lund (Mejeriet) INSTÄLLT
Ellen Krauss Uppsala (Katalin)
Helen Sjöholm Sundsvall (Tonhallen)
Clara Klingenström Bollnäs (Kulturhuset)
Saade x Jureskog Göteborg (Trädgårn)
Anna Bergendahl Karlshamn (Best Western Hotell)
The Other Favorites & Reina Del Cid Stockholm (Debaser)
Arvingarna Jönköping (Konserthuset)
Franska Trion Uddevalla (Uddevallakassettfestivalen)
Danko Jones Eskilstuna (Lokomotivet) NYTT DATUM 30/4 2022
Tommy Nilsson Sala (Kristina kyrka)
LBSB Västerås (O’Learys)
Tomas Andersson Wij Jönköping (Jönköpings Teater)
Florence Valentin Göteborg (Pustervik)
Magnus Carlsson ”Från Barbados till Gamla Stan” Stockholm (Hamburger Börs)
Avantgardet Borås (Klubb Undergrunden)
Bloodbound Stockholm (Nalen Klubb)
Ghost Of Paul Revere Höganäs (Garage Bar)
Nine Sparks Riots Stockholm (Fasching)


söndag 31 oktober
Jakob Hellman (+ Mattias Alkberg) Stockholm (Cirkus)
Darin Stockholm (Södra Teatern)
Lill Lindfors Södertälje (Estrad)
Shame Stockholm (Debaser)
Electric Six Stockholm (Slaktkyrkan)
Chris Kläfford Piteå (Acusticum)
Nihiloxica Stockholm (Fasching)


Följ Aftonbladet Musik på Facebook för full koll på allt inom musik

PODD Så slår corona mot nöjesvärlden

Nöjesvärlden står i stort sett still till följd av coronakrisen. Vad innebär det för artister och kulturarbetare och vilka drabbas hårdast? Det pratar vi om i det här avsnittet av Aftonbladet Daily. Gäst: Markus Larsson, rockjournalist Aftonbladet.Programledare: Jenny Ågren

 
Lyssna:  iPhone  Acast  Spotify
 
Eller ⬇️ Klicka på PLAY-knappen

ANNONS EXTERN LÄNK

Tror du att du haft Covid-19? Beställ antikroppstest enkelt här.

Werlabs

Publisert:

LÄS VIDARE

Superversionen av världens bästa skiva – Markus Larsson om nya ”Sign ’O’ the times”-boxen med Prince

ÄMNEN I ARTIKELN

Coronapandemin

Musik

Coronaviruset

Debaser

Friends Arena

Pop

Lisa Nilsson