
- Fastnålat inlägg
Död person har hittats i vattnet
10 juni 2025Olivia BirganderDöd person har hittats i vattnetDet var personer som sett något i vattnet vid Söder Mälarstrand i centrala Stockholm som larmade polisen.
– Vi har anträffat en död person, säger Daniel Wikdahl på polisen.
Polisen har ännu inte kunnat identifiera vem personen är.
Platsen har spärrats av och polisen kommer göra en teknisk undersökning.
Över 149 miljoner lösenord läckta – svenskar drabbade
Över 149 miljoner lösenord läckta – svenskar drabbadeOmkring 149 miljoner stulna lösenord har hittats i en öppen databas, enligt en rapport från cybersäkerhetsforskaren Jermiah Fowler.
Fowler bekräftar för DN att många av kontona i databasen är svenska.
I den läckta databasen finns lösenord till bland annat 48 miljoner Gmail-konton, 6,5 miljoner Instagram-konton och 17 miljoner Facebook-konton.
I läckan finns även lösenord som tillhör svenska it-system, rapporterar DN.
Efter upptäckten ska servern med lösenorden ha försvunnit från nätet.
Svensk befaras saknad efter jordskred
Svensk befaras saknad efter jordskredI förra veckan inträffade ett jordskrev på Nya Zeeland.
Skredet fick allvarliga konsekvenser. Jordmassor rasade över bostäder och en campingplats, rapporterar AP.
Hittills har två rapporterats döda och flera saknas.
Enligt svenska UD befaras en svensk person vara saknad.
”UD kan bekräfta att en person är ej avhörd i Nya Zeeland”, uppger Camilla Bjelkås vid UD:s presstjänst.
Bjelkås fortsätter:
”Med hänsyn till konsulär sekretess kan vi inte ytterligare kommentera det enskilda ärendet”.
Anhöriga är underrättade om omständigheterna.
En häktad efter äldrerånen i Huskvarna
En häktad efter äldrerånen i HuskvarnaEn 20-årig man har häktats misstänkt för att ha rånat och försökt våldta äldre ensamma kvinnor i Huskvarna.
Mannen misstänks för för grovt rån i två fall, försök till grov våldtäkt och försökt till grovt rån i två fall.
En annan man har gripits i Tyskland och förväntas utelämnas till Sverige.
En tredje man, en 25-åring, har samtidigt anhållits misstänkt för brotten.
En fjärde man som anhölls igår har släppts.
Larm om dykolycka i äventyrsgruva
Larm om dykolycka i äventyrsgruvaSOS fick vid 15-tiden in ett larm om en misstänkt dykolycka i Äventyrsgruvan i Tuna Hästberg, skriver Borlänge tidning.
Enligt inringaren ska en person hittats i vattnet som nu ska ha kommit upp därifrån, enligt P4 Dalarna.
Två ambulanser och tre enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, enligt tidningen.
Skadeläget är okänt.
Det senaste halvåret har ytterligare två dykolyckor skett i gruvan.
Regeringen vill införa statlig e-legitimation
Regeringen vill införa statlig e-legitimationRegeringen har lämnat in ett lagförslag om införandet av en statlig e-legitimation, skriver Finansdepartementet i ett pressmeddelande.
Enligt Myndigheten för digital förvaltning, Digg, ska den nya legitimationen fungera som ett komplement till Mobilt BankID.
Förslaget föreslås träda i kraft 1 december 2026.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.
