
- Fastnålat inlägg
Står inte bakom regeringen
1 aug 2025Rebecka RosengartStår inte bakom regeringenDet råder en spricka inom Tidöpartierna efter att regeringen vill stoppa EU:s handel med Israel. Expressen rapporterar på fredagen att Sverigedemokraternas Aron Emilsson tycker att det är fel.
– Det är fel, förhastat och kontraproduktivt, säger Emilsson, ordförande i utrikesutskottet till tidningen.
Även KD:s Alice Teodorescu Måwe är kritisk.
– Att fokusera på Israel är att spela Hamas i händerna, säger hon.
Regeringen vill med detta öka trycket på landets regering så att hjälpleveranser släpps in till Gaza.
Busch om åtta månader gamla Emanuel: ”Orimligt”
Busch om åtta månader gamla Emanuel: ”Orimligt”Åtta månader gamla Emanuel har fått ett beslut om utvisning till Iran, fast hans familj har uppehållstillstånd i Sverige, rapporterar Ekot.
Nu kommenterar KD:s partiledare Ebba Busch det uppmärksammade ärendet.
”Som partiledare för Kristdemokraterna är ordning och reda viktigt i migrationspolitik. Det gäller på alla sätt, då kan inte små bebisar ensamma utvisas ur landet. Om det som rapporteras om en 8 månaders bebis stämmer så är det orimligt”, skriver Busch på X.
Mikael Damberg: ”Har tappat kontrollen över svensk ekonomi
Mikael Damberg: ”Har tappat kontrollen över svensk ekonomiSocialdemokraterna rasar nu över finansminister Elisabeth Svantessons pressträff där hon meddelade att reformutrymmet för nästa mandatperiod i princip är slut.
– Det är inte första gången vi har en högerregering som lämnar efter sig stora underskott, låg tillväxt och hög arbetslöshet. Nu har det hänt igen, säger Mikael Damberg, ekonomipolitisk talesperson för S.
– Regeringen bekräftar att man tappat kontrollen över svensk ekonomi, och erkänner att pengarna är slut.
Damberg menar att svenska folket kommer få betala för regeringens politik, genom högre räntor och till att skattemedel går till att betala statens räntekostnader.
– Det är slarvigt och ansvarslöst av en regering att bränna så mycket pengar utan att visa hur man ska få ihop finansieringen, säger Mikael Damberg.
Terrorstämplingen av propalestinsk grupp olaglig
Terrorstämplingen av propalestinsk grupp olagligFörra sommaren terrorstämplades aktivistgruppen Palestine Action av den brittiska regeringen.
Beslutet överklagades – och på fredagen slog High Court i London fast att terrorstämplingen var olaglig, rapporterar The Guardian.
Domstolen bedömer att regeringens beslut att klassificera gruppen som en terrororganisation saknade rättslig grund.
Kvinna påkörd av en skåpbil
Kvinna påkörd av en skåpbilEn kvinnlig fotgängare i 60-årsåldern blev påkörd av en skåpbil i Skara vid 10-tiden.
Kvinnan är vaken och talbar, men klagar på ryggsmärtor. Hon har förts till sjukhus för vård.
Föraren, en man i samma ålder, misstänks för att inte ha iakttagit väjningsplikten och för vållande till kroppsskada.
– Han är identifierad och kommer att höras, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson hos polisen.
Livstid för dödsskjutning i Malmö
Polis på plats vid en pizzeria på Kattarpstorget i Malmö den 11 november 2024 efter att en man skjutits ihjäl. Foto: Johan Nilsson/TTLivstid för dödsskjutning i MalmöEn 22-årig man döms även av hovrätten till livstids fängelse för att ha skjutit ihjäl en jämnårig man i Malmö 2024.
Den skjutne tog sig svårt skadad in på en pizzeria vid Kattarpstorget den 11 november 2024 och dödförklarades en halvtimme efter att han träffats av fem skott.
När en livstidsdom mot 22-åringen meddelades av Malmö tingsrätt i höstas sade rådmannen i målet att det fanns omständigheter som talade för att mordoffret inte var den egentliga måltavlan.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.
