
- Fastnålat inlägg
Explosion vid villa i Anderstorp
i går 05.45Agnès EricsonExplosion vid villa i AnderstorpEn explosion har inträffat vid en ytterdörr till en villa i Anderstorp i Gislaveds kommun under natten till torsdagen.
Polisen fick in larmet kvart över 01.
– Då hör boende i området en hög smäll, säger Linus Maxe, befäl på ledningscentralen.
Vad som detonerat är oklart, och vid tillfället var folk hemma i villan.
– Det är inga personskador och det är väldigt begränsade skador på dörren, säger Linus Maxe.
Under natten har polisens bombgrupp och tekniker arbetat på platsen.
Flera personer har frihetsberövats och polisen har inlett en förundersökning gällande brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor samt allmänfarlig ödeläggelse.
Frontalkrock på E4 – flera ambulanser på plats
Foto: GobitenFrontalkrock på E4 – flera ambulanser på platsTvå personbilar har frontalkrockat på E4:an utanför Timrå.
– Vi är på platsen och bistår ambulansen i räddningsarbetet nu, säger Anneli Håkansson hos räddningstjänsten.
Enligt polisen är fyra personer inblandade i olyckan.
Minst tre ambulanser är på platsen, enligt räddningstjänsten.
På bilder från platsen syns minst sex ambulanser.
Vägen är avstängd i norrgående riktning.
Skadeläget för de inblandade är ännu oklart.
Äldre cyklist till sjukhus efter krock
Äldre cyklist till sjukhus efter krockSOS fick under fredagseftermiddagen in ett samtal om en cyklist och en bil som hade krockat vid Mohed utanför Söderhamn.
– Cyklisten, en äldre herre, är förd till sjukhus, säger polisens presstalesperson Pelle Vamstad.
Det är oklart hur olyckan har gått till och hur det är med den drabbade mannen.
Larmet kom in vid 15.30-tiden.
USA: Två Iranflaggade tankfartyg stoppade
USA: Två Iranflaggade tankfartyg stoppadeUSA militär uppger att man beskjutit och stoppat ytterligare två Iranflaggade oljefartyg som försökt att bryta den amerikanska blockaden av iranska hamnar, rapporterar AP.
Tre bilar i krock i Falun
Tre bilar i krock i FalunFlera fordon har krockat på Korsnäsvägen i Falun på fredagseftermiddagen.
Polisens bild är att det rör sig om en så kallad kökrock där en bil kört in i baken på en annan, som i sin tur krockat med en tredje.
– Det verkar vara någon form av vägarbete så det har gått ganska sakta. Det är inga direkta hastigheter, säger polisens presstalesperson Anders Dahlman.
En person har ont men i övrigt finns det inga uppgifter om allvarliga skador.
Larmet kom in vid 15.30-tiden.
USA börjar släppa ufofilerna
USA börjar släppa ufofilernaPentagon har nu börjat släppa de hemliga ufo-filerna.
”Dessa filer, dolda bakom sekretessbelagda uppgifter, har länge gett näring åt berättigade spekulationer – och det är dags att det amerikanska folket får se det själva”, säger försvarsminister Pete Hegseth i ett uttalande.
Förra veckan meddelade president Donald Trump att hemliga regeringsdokument om ufon ska släppas ”inom den närmaste framtiden”.
ANNONS
Tipsa oss
Vet du mer? Har du ett nyhetstips?
- Ring 08-411 11 11
- Skicka sms 71000
- E-posta tipsa@aftonbladet.se
- Har du extra känslig information? Använd SecureDrop
Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.
Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.
Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.
Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.
När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.
När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.
När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!
Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.
Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
Bra att tänka på
- En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
- En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
- Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.
