I Söderhamn har smittan minskat med 90 procent

Av: Joachim Kerpner

Publicerad:
Uppdaterad:

NYHETER

När covid-19 spreds som värst i Sverige vecka 51 låg Söderhamn sämst till.

Sedan dess har smittan minskat med 90 procent i kommunen.

Tvångsförflyttning av kommunal personal till äldreomsorgen blev ett framgångsrecept.

Värsta veckan hittills i Sverige under coronapandemin var vecka 51 förra året, då 46 185 svenskar testade positivt för covid-19.

Shah Jalal, smittskyddsläkare i Region Gävleborg.
Foto: Privat
Shah Jalal, smittskyddsläkare i Region Gävleborg.

Vecka 2 i år hade antalet sjunkit till 28 970 personer, enligt Folkhälsomyndigheten.

Regionen där smittan minskade mest från värstaläget vecka 51 till vecka 2 var Gävleborg. Där sjönk antalet fall från 2 507 veckan före jul till 622 fall förra veckan. Med andra ord sjönk antalet veckosmittade med 75 procent.

– Det har sjunkit mycket. Det är svårt att säga exakt vad det beror på. Men min gissning är minskade kontakter mellan invånarna, att de är mer vana att följa rekommendationerna, att många arbetsplatser varit helt eller delvis stängda under julhelgerna och att skolorna varit helt eller delvis stängda, säger Shah Jalal, smittskyddsläkare i Region Gävleborg.

Toppade listan

Vecka 51 toppade Gävleborgskommunen Söderhamn Sverigelistan över hur många som covid-19-smittats med 342 smittade. Det motsvarade 1,3 procent av befolkningen.

Förra veckan var kommunen med på en trevligare topplista, den över kommunerna där smittan minskat mest sedan vecka 51. Eftersom Söderhamn förra veckan bara hade 35 smittade innebär det att andelen smittade sjunkit med 90 procent sedan veckan före jul.

Kommunalrådet John-Erik Jansson (C) kände en stark oro i mitten av december, när smittan spred sig snabbt i Söderhamn och många anställda inom äldreomsorgen hade blivit covid-19-sjuka.

”signalerade allvaret”

Foto: Centerpartiet
John-Erik Jansson (C), kommunalråd i Söderhamn.

Då fattade kommunledningen ett beslut som kan ha varit avgörande: omkring 30 anställda med undersköterskeutbildning inom förskolan och på socialkontoret tvångsflyttades till äldreomsorgen. Beslutet slogs upp stort av lokala media.

– Vi fick inte frivilliga, så vi var tvungna att beordra anställda att flytta till äldreomsorgen. Beslutet gällde till 23 december, och sedan till 10 januari. Men redan innan 10 januari hade behoven ebbat ut och många vårdpersonal tillfrisknat, säger Jansson.

– Genom att vi signalerade allvaret i situationen kanske vi fick invånarna att tänka till både en och två gånger innan man tog några chansningar och risker.

Uppmärksamheten viktig

Foto: Privat
Sebastian Hörlin (S), oppositionsråd i Ekjsö.

Nummer två på värstalistan vecka 51 var Eksjö, som nu också ligger bra till på topplistan över kommunerna där smittan minskat mest till vecka 2. Veckan för jul smittades 202 personer, mot bara 31 vecka 2 – en minskning med 85 procent. Oppositionsrådet Sebastian Hörlin (S) tror att uppmärksamheten kring det dåliga läget i Eksjö vecka 51 är en viktig orsak:

– Jag tror att man blir ännu duktigare att följa råden när man ser att det går åt helt fel i sin hemkommun, säger han.

Fler jobbar hemifrån

Foto: Privat
Patrik Nilsson (S), kommunalråd i Robertsfors.

I västerbottniska Robertsfors minskade smittan mest i landet vecka 2, jämfört med vecka 51. Veckan före jul smittades 18 invånare, mot 0 senaste veckan. En hundraprocentig nergång. Kommunalrådet Patrik Nilsson (S) säger:

– Betydligt färre har pendlat till sina arbetsplatser under jul- och nyårshelgerna. Folk håller sig mer hemma, jobbar hemifrån. Andan som rått i kommunen är också att man följt rekommendationerna, det märks när man besöker Ica och Coop.

Listan över andel smittade vecka 2 toppas av Dalakommunen Vansbro, där 0,8 procent av invånarna testade positivt. En avsevärt lägre nivå än vecka 51, då toppkommunen Söderhamn alltså hade 1,3 procent smittade.

KommunCovid-19-fall vecka 51Covid-19-fall vecka 2Minskning v 51 - v 2, procent
Robertsfors180-100
Vindeln60-100
Storfors60-100
Laxå221-95,5
Hudiksvall40737-90,9
Söderhamn34235-89,8
Fagersta10315-85,4
Säter416-85,4
Nordanstig8613-84,9
Eksjö20231-84,7
Källa: Folkhälsomyndigheten. Beräkning av Aftonbladet.
RegionCovid-19-fall vecka 51Covid-19-fall vecka 2Utveckling v 51 - v 2, procent
Gävleborg2507622-75,19
Stockholm104493761-64,01
Uppsala1629689-57,70
Gotland19683-57,65
Västerbotten935399-57,33
Västernorrland1300616-52,62
Västmanland1163572-50,82
Dalarna1137608-46,53
Värmland647346-46,52
Jämtland Härjedalen411269-34,55
Sörmland759506-33,33
Kronoberg938683-27,19
Jönköping14281045-26,82
Västra Götaland82236020-26,79
Örebro818615-24,82
Skåne93447156-23,42
Kalmar846726-14,18
Blekinge6206220,32
Norrbotten56063613,57
Halland1199148323,69
Östergötland1076151340,61
Källa: Folkhälsomyndigheten. Beräkning av Aftonbladet.
KommunProcent smittade v 2Antal fall, v 2Befolkning
Vansbro0,837576807
Haparanda0,792769595
Skurup0,78612616030
Burlöv0,70313519211
Trelleborg0,68931645855
Ockelbo0,68405881
Halmstad0,672697103672
Kävlinge0,64620732066
Landskrona0,64329846317
Vellinge0,6423636888
Källor: Folkhälsomyndigheten och SCB. Beräkning av Aftonbladet.
Publicerad:

LÄS VIDARE