Så är coronaläget i Skånes kommuner

Av: Frida Carlqvist

Publicerad:
Uppdaterad:
I Skurup konstaterades flest nya fall
Foto: Johan Nilsson/TT
I Skurup konstaterades flest nya fall

NYHETER

Totalt konstaterades 10 066 nya fall i Skåne under förra veckan.

Det är enligt regionen den största veckosiffran sedan pandemins utbrott.

Såhär mycket ökade smittan – kommun för kommun.

Smittspridningen är fortsatt hög i Skåne. Under fredagen konstaterades 993 fall, och det rullande sjudagarsgenomsnittet sett till de föregående sju dagarna ligger nu på 1 205 smittade personer per dag. Detta är en kurva som gått ner något de senaste dagarna med undantag för i förrgår då snittet hoppade upp efter en dag av över 2000 nya fall i regionen. I nuläget vårdas 507 skåningar på sjukhus, varav 65 vårdas med intensivvård. I faktarutan lite längre ner finner du dagens siffror.

Antalet personer som vårdas på vårdavdelning har gått ner under veckan, men antalet på intensivvård fortsätter att ligga på omkring 60, ofta över. Sjukvården är högt belastad och man har under veckan skapat nya vårdplatser på bland annat sjukhuset i Lund för att kunna ta emot fler patienter om eller när kurvan går uppåt igen, vilket man förväntar att den kommer att göra.

Störst spridning i Skurup och Landskrona

Nu finns även siffrorna över hur smittspridningen såg ut i Skåne förra veckan, sett till kommuner. I snitt smittades 730 personer på 100 000 invånare i de skånska kommunerna under förra veckan, vecka 1. Under vecka 53 låg motsvarande siffra på 669, och under vecka 51 var siffran 652 personer.

Flest fall per invånare rapporterades i Skurups kommun, som hade 181 nya fall. Detta översätts till 1 139 fall per 100 000 invånare. Landskrona hade näst flest fall per 100 000 invånare, 1 009. Förra veckan var motsvarande siffra 904. Lägst antal nya fall per invånare hade Örkelljunga, med 359 nya fall per 100 000 invånare. 37 faktiska fall av covid-19 konstaterades i kommunen vecka 1.

I Malmö konstaterades 2 834 fall, vilket innebär 823 nya fall per 100 000 invånare – vilket är mer än under vecka 53 då motsvarande siffra var 782. Helsingborg hade över 1000 nya fall förra veckan, men såg ändå en nedgång i antalet nya fall på en vecka, efter toppen i december då staden hade en av de största smittspridningarna i landet.

Nedan finner du antalet nya smittade per kommun förra veckan. Under den kolumnen hittar du detta översatt i antalet smittade per 100 000 invånare, för de senaste veckorna.

Totalt konstaterades 10 066 nya fall av covid-19 i Skåne under vecka 1. Detta är den högsta totalsiffran sedan pandemins utbrott. I tabellen nedan står fallen fördelade på personernas hemkommun. Observera dock att totalsiffran där är 9 963, vilket skiljer sig med 103 personer, beror på att omkring vissa av personerna som konstaterades smittade via provtagning i Skåne är hemmahörande i en annan region.

Nya konstaterade fall – kommun för kommun

Tabellen nedan visar totala antalet konstaterade fall under vecka 1 jämfört med vecka 51, baserat på Region Skånes uppgifter.

KommunTotalt tom v 1Totalt tom v 53Nya fall v 1
Bjuv1088949139
Bromölla44238656
Burlöv13031168135
Båstad75767582
Eslöv15211274247
Helsingborg11324101921132
Hässleholm21671924243
Höganäs14331301132
Hörby743615128
Höör587467120
Klippan816688128
Kristianstad54534852601
Kävlinge17891516273
Landskrona32802816464
Lomma12281075153
Lund58795177702
Malmö24079212452834
Osby55749859
Perstorp33527065
Simrishamn62052694
Sjöbo683567116
Skurup885704181
Staffanstorp14251275150
Svalöv69860692
Svedala13181174144
Tomelilla51243379
Trelleborg24682024444
Vellinge18981627271
Ystad12961098198
Åstorp957819138
Ängelholm22582008250
Örkelljunga34130437
Östra Göinge80873276
SUMMA8094870985Nya: 9963

Nya fall per 100 000 invånare – för jämförelse

Nedan finner du utvecklingen de senaste veckorna för hur stor smittspridningen är sett till nya fall per befolkningsantal. Detta är jämförbart genom att regionen översatt antalet nya konstaterade fall i kommunen, och jämfört med befolkningsmängd om befolkningsmängden hade varit 100 000 personer. Detta görs för att kunna jämföra fallen i Bjuv, som har långt uner 100 000 invånare, med fallen i Malmö, som har långt över 100 000 invånare.

Kommun – smittade/100 000 invV. 1 2021V. 53 V. 52V. 51V. 50
Bjuv884884591712585
Bromölla 435365404341341
Burlöv706889748727847
Båstad535542475370363
Eslöv730538485479535
Helsingborg766726718717917
Hässleholm466381335339385
Höganäs489534638593716
Hörby818844710524499
Höör718550299406394
Klippan720467540602861
Kristianstad700576550668780
Kävlinge861779678791851
Landskrona1 006904874822893
Lomma616567716757491
Lund561544571585586
Malmö 823782815867737
Osby446514355295348
Perstorp 867600587427253
Simrishamn 490443276365276
Sjöbo603634395499416
Skurup1 139717434503635
Staffanstorp590700917917677
Svalöv644700539553469
Svedala647710850926647
Tomelilla580411411337345
Trelleborg977787545574459
Vellinge739638532603548
Ystad648533530448275
Åstorp865639664583746
Ängelholm588433489454435
Örkelljunga 359330330301252
Östra Göinge506453526499799

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

Publicerad:

LÄS VIDARE