SD tvingas snabbinkalla ledamot efter avhoppet
Publicerad 2026-06-03 12.09
Sverigedemokraterna har en ny riksdagsledamot på plats för onsdagens voteringar. Daniel Spiik snabbersätter ledamoten som har avsagt sig sin plats av personliga skäl.
SD har stängt av ledamoten, som enligt flera medier misstänks för barnpornografibrott.
Skiftet sker med brådska – på en dag – på grund av att kvittningssystemet, en överenskommelse mellan riksdagens partier, föll samman i slutet av april när SD bröt mot den.
Nu måste samtliga ledamöter från Tidösidan vara närvarande för att regeringen inte ska riskera att förlora omröstningar. Systemet bevarade styrkeförhållandena i riksdagen även om ett antal ledamöter var borta från en votering, till exempel på grund av sjukdom, tjänsteresor eller begravning. Då kvittades lika många ut från oppositionen.
Enligt SD kommer den nye ledamoten Daniel Spiik att inta sin plats redan på onsdagen.
SD vill fortfarande inte officiellt bekräfta att ledamoten – som har lämnat alla sina uppdrag för partiet – är misstänkt för barnpornografibrott.
”Som parti kan vi bara ta del av de uppgifter som i nuläget finns kring detta och göra vårt bästa för att förstå det på djupet. Av denna anledning så har vårt medlemsutskott startat en utredning kring den här personen, samt att denne är avstängd från sitt medlemskap under tiden den pågår.” Det skrev partiets pressavdelning till TT på tisdagskvällen.