Minskning i nästan alla Skånes kommuner – men ökar i fem

Publicerad:
Uppdaterad:
Provtagningspinnen stoppas i ett provrör med reagens efter att den förts in i näsan vid ett snabbtest för covid-19 på Klinisk mikrobiologi vid SUS ( Skånes Universitetssjukhus ) i Lund.
Foto: Johan Nilsson/TT
Provtagningspinnen stoppas i ett provrör med reagens efter att den förts in i näsan vid ett snabbtest för covid-19 på Klinisk mikrobiologi vid SUS ( Skånes Universitetssjukhus ) i Lund.

NYHETER

Totalt konstaterades 5 240 nya fall i Skåne under förra veckan – nästan hälften än två veckor tidigare. I alla utom fem kommuner konstaterades färre fall.

Vi har samlat statistik och grafik för utvecklingen i Skåne vecka för vecka.

Såhär är smittoläget i Skåne – kommun för kommun.

Smittspridningen är fortsatt hög i Skåne men fortsätter att minska, med ett snitt på 624 nya fall per dygn vilket är en halvering på två veckor. Antalet patienter på sjukhus går också ner. I nuläget vårdas 353 skåningar på sjukhus, varav 56 vårdas med intensivvård. Detta är en fortsatt minskning totalt sett och innebär framför allt en markant skillnad från för tre veckor sedan. Den 7 januari vårdades 630 personer med covid-19 på skånska sjukhus. Dock ser man ingen större minskning på intensivvårdsavdelning.

Störst spridning i Burlöv

Nu finns även siffrorna över hur smittspridningen såg ut i Skånes kommuner förra veckan. Längst ner finner du grafik över utvecklingen – kommun för kommun. I snitt smittades 380 personer på 100 000 invånare i de skånska kommunerna under förra veckan, vecka 3, vilket innebär en minskning av antalet nya fall då motsvarande siffra låg på 519 under vecka 2, 730 vecka 1, och 669 under vecka 53.

I alla förutom fem kommuner var antalet nya fall lägre under vecka 3 än vecka 2. I Båstad, Hässleholm, Höganäs, Osby, Staffanstorp och Ystad konstaterades något fler fall.

Flest fall per invånare rapporterades i Burlövs kommun, som hade 127 nya fall. Detta översätts till 612 fall per 100 000 invånare. Det är dock färre en veckan dessförinnan.

I Malmö konstaterades 1 434 fall, en minskning med över en fjärdedel sedan förra veckan då 2 088 fall konstaterades. Vecka 3 konstaterades 416 fall per 100 000 invånare i Malmö. Antalet nya fall har minskat stadigt i Malmö de senaste tre veckorna. Även i Helsingborg ser man en fortsatt minskning. Där konstaterades förra veckan 503 nya fall. Veckan dessförinnan konstaterades över 800 fall, och veckan före det konstaterades över 1 100 fall.

Nedan finner du antalet nya smittade per kommun förra veckan. Under den kolumnen hittar du detta översatt i antalet smittade per 100 000 invånare, för de senaste veckorna.

Totalt konstaterades 5 240 nya fall av covid-19 i Skåne under vecka 3. Motsvarande siffra vecka 2 var 7 146 och vecka 1 var siffran 10 066. I tabellen nedan står fallen fördelade på personernas hemkommun. Observera dock att totalsiffran där är 5 150, vilket skiljer sig med 90 personer, vilket beror på att vissa av personerna som konstaterades smittade via provtagning i Skåne är folkbokförda i en annan region.

Nya konstaterade fall – kommun för kommun

Tabellen nedan visar totala antalet konstaterade fall i kommunen fram till och med vecka 3, baserat på Region Skånes uppgifter. Nästa stapel visar hur många av dessa som är nya fall i kommunen, som konstaterades vecka 3. De resterande två staplarna visar antalet nya fall under vecka 2 och vecka 1. I alla utom fem kommuner var antalet nya fall lägre vecka 3 än vecka 2.

Längre ner på sajten hittar du också grafik över smittspridningen kommun för kommun.

KommunAntal fallNya fall v 3Nya fall v 2Nya fall v 1
Bjuv12396784139
Bromölla513333856
Burlöv1555117135135
Båstad847464482
Eslöv1843135187247
Helsingborg126985738011132
Hässleholm2657253237243
Höganäs163911987132
Hörby8403364128
Höör7417579120
Klippan9395568128
Kristianstad6010237320601
Kävlinge208387207273
Landskrona3783205298464
Lomma13867880153
Lund6701357465702
Malmö27601143420882834
Osby626383159
Perstorp398194465
Simrishamn729466394
Sjöbo8345794116
Skurup109785127181
Staffanstorp1663122116150
Svalöv804396792
Svedala150381104144
Tomelilla606395579
Trelleborg2946162316444
Vellinge2271137236271
Ystad1591149146198
Åstorp11236997138
Ängelholm2566146162250
Örkelljunga414244937
Östra Göinge889334876
SUMMA93135515070379963

Nya fall per 100 000 invånare – för jämförelse

Nedan finner du utvecklingen de senaste veckorna för hur stor smittspridningen är sett till nya fall per befolkningsantal. Detta är jämförbart genom att regionen översatt antalet nya konstaterade fall i kommunen, och jämfört med befolkningsmängd om befolkningsmängden hade varit 100 000 personer. Detta görs för att kunna jämföra fallen i Bjuv, som har långt under 100 000 invånare, med fallen i Malmö, som har långt över 100 000 invånare.

Fall/100 000 invV. 3V. 2V. 1 V. 53 V. 52
Bjuv426534884884591
Bromölla 256295435365404
Burlöv612706706889748
Båstad304290535542475
Eslöv399553730538485
Helsingborg385541766726718
Hässleholm485454466381335
Höganäs441322489534638
Hörby211415818844710
Höör448472718550299
Klippan409382720467540
Kristianstad276373700576550
Kävlinge274652861779678
Landskrona4426461 006904874
Lomma314322616567716
Lund285372561544571
Malmö 416606823782815
Osby287234446514355
Perstorp 253587867600587
Simrishamn 239328490443276
Sjöbo296488603634395
Skurup5287931 139717434
Staffanstorp480456590700917
Svalöv273469644700539
Svedala364467647710850
Tomelilla286403580411411
Trelleborg356695977787545
Vellinge374644739638532
Ystad487478648533530
Åstorp432608865639664
Ängelholm343376588433489
Örkelljunga 233476359330330
Östra Göinge219319506453526

Vaccinerade – kommun för kommun

Nedan finner du en tabell med hur många personer i varje skånsk kommun som fått sin första dos av vaccinet och hur många som fått dos 2. Totalt 21 099 personer har vaccinerats i Skåne fram till och med vecka 3, dit statistiken sträcker sig. Observera att om man räknar ihop siffrorna totalt blir de något färre än Folkhälsomyndighetens totalsiffra för hur många som vaccinerats i hela regionen. Totalt har enligt Folkhälsomyndigheten minst 182 personer fått sin andra dos fram till och med vecka 3. 149 av dessa i Helsingborg, 12 i Malmö och 6 i Ängelholm. Resterande 15 var inte fördelat på någon kommun i statistiken än.

Spalten över andelen vuxna befolkningen visar hur många procent av de invånare som är över 18 år som vaccinerats i kommunen.

KommunDos 1 t o m v. 3AndelDos 2 t o m v. 3
Bjuv3182,65 %0
Bromölla3063,03 %0
Burlöv2651,83 %0
Båstad2762,22 %0
Eslöv4071,57 %0
Helsingborg1 5601,34 %149
Hässleholm1 3693,29 %0
Höganäs4181,97%0
Hörby1411,14 %0
Höör1250,96 %0
Klippan1671,18 %0
Kristianstad2 2783,37 %0
Kävlinge4752,01 %0
Landskrona5351,49 %0
Lomma3662,01 %0
Lund1 8351,84 %0
Malmö4 3351,6 %12
Osby2182,09 %0
Perstorp941,61 %0
Simrishamn4212,61 %0
Sjöbo1721,12 %0
Skurup3192,57 %0
Staffanstorp4972,66 %0
Svalöv1831,67 %0
Svedala4232,58 &0
Tomelilla1331,22 %0
Trelleborg9192,57 %0
Vellinge4291,53 %0
Ystad6562,64 %0
Åstorp880,73 %0
Ängelholm7482,22 %6
Örkelljunga2312,82 %0
Östra Göinge3923,41 %0
(15 saknas)

Malmö

I Malmö finns ingen sammanställd grafik, istället finns det fördelat på olika stadsdelar. De siffrorna hittar du samlade i denna artikel.

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

Publicerad:

LÄS VIDARE