Minskning i nästan hela regionen – så är läget i Skånes kommuner

Av: Frida Carlqvist

Publicerad:
Uppdaterad:
Självtest. Arkivbild.
Foto: Stina Stjernkvist/TT
Självtest. Arkivbild.

NYHETER

Totalt konstaterades 7 146 nya fall i Skåne under förra veckan – nästan 3 000 färre fall än veckan innan. I alla utom två kommuner konstaterades färre fall under vecka 2 än under vecka 1.

Vi har samlat statistik och grafik för utvecklingen i Skåne vecka för vecka.

Såhär är smittoläget i Skåne – kommun för kommun.

Smittspridningen är fortsatt hög i Skåne, med ett snitt på 738 nya fall per dygn. Kurvan har dock gått ner de senaste dagarna, både vad gäller antalet smittade men även covidpatienter på sjukhus. I nuläget vårdas 433 skåningar på sjukhus, varav 59 vårdas med intensivvård. I faktarutan lite längre ner finner du dagens siffror. Detta är en minskning jämfört med för en vecka sedan, då över 500 personer vårdades på sjukhus i Skåne för covid-19.

Antalet personer som vårdas på vårdavdelning har fortsatt gå ner under veckan, men antalet på intensivvård fortsätter att ligga på omkring 60 personer.

Störst spridning i Skurup och Burlöv

Nu finns även siffrorna över hur smittspridningen såg ut i Skånes kommuner förra veckan. Längst ner finner du grafik över utvecklingen – kommun för kommun. I snitt smittades 519 personer på 100 000 invånare i de skånska kommunerna under förra veckan, vecka 2, vilket innebär en minskning av antalet nya fall. Under vecka 1 låg motsvarande siffra på 730, och under vecka 53 var siffran 669 personer. I alla förutom två kommuner var antalet nya fall lägre under vecka 2 än vecka 1. I Örkelljunga konstaterades fler fall förra veckan, och i Burlöv konstaterades lika många som under vecka 1.

Flest fall per invånare rapporterades återigen i Skurups kommun, som hade 127 nya fall. Detta översätts till 793 fall per 100 000 invånare.

I Malmö konstaterades 2 088 fall, vilket innebär 606 nya fall per 100 000 invånare – vilket är mindre än under vecka 1 då motsvarande siffra var 823, då 2 834 fall konstaterades. Helsingborg hade för första gången på länge under 1000 nya fall förra veckan, närmare bestämt 801 fall.

Nedan finner du antalet nya smittade per kommun förra veckan. Under den kolumnen hittar du detta översatt i antalet smittade per 100 000 invånare, för de senaste veckorna.

Totalt konstaterades 7 146 nya fall av covid-19 i Skåne under vecka 2. I tabellen nedan står fallen fördelade på personernas hemkommun. Observera dock att totalsiffran där är 7 037, vilket skiljer sig med 109 personer, vilket beror på att omkring vissa av personerna som konstaterades smittade via provtagning i Skåne är hemmahörande i en annan region.

Nya konstaterade fall – kommun för kommun

Tabellen nedan visar totala antalet konstaterade fall i kommunen fram till och med vecka 2, baserat på Region Skånes uppgifter. Den mellersta stapeln visar hur många av dessa som är nya fall i kommunen, som konstaterades vecka 2. Den högra visar antalet fall under vecka 1.

KommunTotalt antal fall tom v 2Nya fall under v 2Nya fall v 1
Bjuv117284139
Bromölla4803856
Burlöv1438135135
Båstad8014482
Eslöv1708187247
Helsingborg121258011132
Hässleholm2404237243
Höganäs152087132
Hörby80764128
Höör66679120
Klippan88468128
Kristianstad5773320601
Kävlinge1996207273
Landskrona3578298464
Lomma130880153
Lund6344465702
Malmö2616720882834
Osby5883159
Perstorp3794465
Simrishamn6836394
Sjöbo77794116
Skurup1012127181
Staffanstorp1541116150
Svalöv7656792
Svedala1422104144
Tomelilla5675579
Trelleborg2784316444
Vellinge2134236271
Ystad1442146198
Åstorp105497138
Ängelholm2420162250
Örkelljunga3904937
Östra Göinge8564876
SUMMA8798570379963

Nya fall per 100 000 invånare – för jämförelse

Nedan finner du utvecklingen de senaste veckorna för hur stor smittspridningen är sett till nya fall per befolkningsantal. Detta är jämförbart genom att regionen översatt antalet nya konstaterade fall i kommunen, och jämfört med befolkningsmängd om befolkningsmängden hade varit 100 000 personer. Detta görs för att kunna jämföra fallen i Bjuv, som har långt under 100 000 invånare, med fallen i Malmö, som har långt över 100 000 invånare.

Kommun – smittade/100 000 invV. 2V. 1 2021V. 53 V. 52V. 51
Bjuv534884884591712
Bromölla 295435365404341
Burlöv706706889748727
Båstad290535542475370
Eslöv553730538485479
Helsingborg541766726718717
Hässleholm454466381335339
Höganäs322489534638593
Hörby415818844710524
Höör472718550299406
Klippan382720467540602
Kristianstad373700576550668
Kävlinge652861779678791
Landskrona6461 006904874822
Lomma322616567716757
Lund372561544571585
Malmö 606823782815867
Osby234446514355295
Perstorp 587867600587427
Simrishamn 328490443276365
Sjöbo488603634395499
Skurup7931 139717434503
Staffanstorp456590700917917
Svalöv469644700539553
Svedala467647710850926
Tomelilla403580411411337
Trelleborg695977787545574
Vellinge644739638532603
Ystad478648533530448
Åstorp608865639664583
Ängelholm376588433489454
Örkelljunga 476359330330301
Östra Göinge319506453526499

Malmö

I Malmö finns ingen sammanställd grafik, istället finns det fördelat på olika stadsdelar. De siffrorna hittar du samlade i denna artikel.

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

Publicerad:

LÄS VIDARE