John-Anders ”Jonte” Sjögren död
Publicerad 2025-12-03 15.22
John Anders ”Jonte” Sjögren är död.
Den svenske tennisikonen blev 86 år gammal.
– Utan Jonte Sjögren hade det inte blivit något svenskt tennisunder, säger Mats Willander till Sportbladet.

På tisdagsmorgonen somnade Sjögren in i sviterna av Alzheimers och på förbundets hemsida skickas kondoleanser till familjen.
”Jonte” satte stora avtryck som ledare i svensk tennis och var Mats Wilanders personlige tränare under hela 80-talet och var med på resan när Wilander blev världsetta.
– Han är det absolut viktigaste som har hänt för min tenniskarriär. 1980 var han Davis Cup-kapten för Sverige när jag spelade min första match, sedan blev han min personliga tränare 1981 och vi höll ihop i tio år. Den enda tiden jag lyckades vinna något var med Jonte, säger Mats Wilander.
”Jag kommer sakna honom”
– När man var ute och reste åtta månader om året 16 år ung och framåt så blev han naturligtvis som en extrafarsa. Vi har en personlig relation och jag kommer att sakna honom. Han var full i fan, det var det som var så jävla roligt med honom.
Wilander beskriver Sjögren som väldigt positiv, att han införde tanken att alltid kolla framåt och att man alltid skulle ”köra skiten ur sig”.
– Man skulle alltid träna för att bli bättre i stället för att ha mål. Jag har aldrig varit speciellt disciplinerad i livet, förutom när jag var med Jonte Sjögren.
”Utan Jonte Sjögren...”
Wilander tror inte det svenska tennisundret hade skett utan ”Jonte”.
– Björn Borg är antagligen det viktigaste som har hänt svensk tennis, men utan Jonte Sjögren hade det inte blivit något efteråt. Av mig hade det i alla fall inte blivit samma spelare.
Hyllningarna fortsätter till Sjögren.
”En legend inom svensk tennis. En fantastisk ledare med ett stort hjärta och han låg bakom många av de svenska framgångarna under 80- och 90-talet. Han kommer att vara saknad” skriver makarna Stefan Edberg och Annette Edberg i ett gemensamt sms till Sportbladet.
2006 valdes Sjögren in i Swedish Tennis Hall of Fame.
På tisdagsmorgonen somnade Sjögren in i sviterna av Alzheimers.