Genombrott för svensk idrott
Nu släpps resultatet: Är helt världsunikt
Publicerad 2025-11-05
Pojkar dominerar svensk idrott.
Delvis.
– Den här nya förståelsen är väldigt viktig, säger Malin Träff, talesperson inom barn- och ungdomsidrott på Riksidrottsförbundet (RF) om ny unik statistik kring svensk idrott.

Fram tills nu har svensk idrott bara vetat hur många ”deltagartillfällen” (träningar, matcher och andra samlingar) som arrangeras varje år i Sverige. Nu vet RF även hur många som deltar i vilka idrotter och hur länge.
Detta genom att individuella deltagare sedan hösten 2020 också registreras i centrala system. I ett pressmeddelande kallar RF:s ordförande Anna Iwarsson statistiken för ”ett genombrott för vår förståelse av svensk barn- och ungdomsidrott”.
Efter flera år av informationsinhämtning konstaterar RF nu för första gången ett antal saker.
Svensk idrott växer år för år sedan pandemin, fler pojkar än flickor är aktiva (en skillnad som förstärks ju äldre deltagarna blir) och pojkarna tränar dessutom i snitt mer.
Antal deltagare i svensk idrott:
| År | Antal: | Flickor: | Pojkar: |
| 2023: | 997 576 | 430 834 | 566 742 |
| 2022: | 968 091 | 419 846 | 548 245 |
| 2021 | 920 162 | 401 904 | 518 258 |
Flest aktiva är det vid 10 års ålder, varefter deltagarna börjar droppa av. Flest träningar och matcher per deltagare har svenska idrottare vid 14 år.
Antal aktiva år för år:
Men i siffrorna framträder också betydande skillnader mellan olika idrotter.
RF delar framförallt in resultatet i två olika idrottsgrupper. En med de fem största lagidrotterna (basket, fotboll, handboll, innebandy och ishockey) och en med övriga.
– Mönstren är snarlika inom de stora lagidrotterna och eftersom de står för så stor del av aktiviteten har de genom alla år fått väldigt stort genomslag för hela idrottens statistik. Det har blivit hela idrottsrörelsens siffror. Men nu ser vi att det ser helt annorlunda ut i andra idrotter och den förståelsen är väldigt viktig, säger Malin Träff.
Då framgår till exempel att det tvärtom är fler aktiva tjejer än pojkar i de övriga idrotterna hela vägen upp till 17 år. Friidrott, gymnastik, simidrott och inte minst ridsport finns bland övriga idrotter som har fler tjejer än killar i sin verksamhet.
– Vi har vetat om det här, men det har aldrig synliggjorts tidigare, säger Träff.
Aktiva i de fem största lagidrotterna:
Aktiva i övriga idrotter:
Kraften i statistiken kommer förstärkas över tid, menar Träff. Inte minst när förbundet på sikt kommer kunna följa hela generationers väg in, genom och ut ur svensk föreningsidrott.
– Det här ger oss helt nya möjligheter att förstå verksamheten. Det är helt världsunikt, och det finns även andra länder och forskare som dreglar över att få den här statistiken.
På RF:s hemsida kan du själv undersöka statistiken (extern länk).