Hoppa till innehållAftonbladetAftonbladet

Dagens namn: Matilda, Maud

Handelstullar pausas – Mexiko och Kanada stärker sina gränser

Publicerad 2025-02-03

Inom loppet av ett par timmar pausade Donald Trump tullarna mot Mexiko och Kanada.

Både länderna väljer nu att gå USA till mötes och placerar ut 10 000 soldater vid respektive gräns till USA, enligt AFP.

– Det var ett mycket vänligt samtal, skriver Trump på plattformen Truth Social.

USA stoppar strafftullarna mot Mexiko – i en månad
USA stoppar strafftullarna mot Mexiko – i en månad
0:37

Donald Trump går med på att pausa införandet av handelstullarna till Mexiko och Kanada i en månad.

Först kom beskedet att Mexiko valt att gå USA till mötes – genom att skicka 10 000 soldater till gränsen mot USA.

Beskedet kommer både från Mexikos president Claudia Sheinbaum och USA:s president Donald Trump, efter ett långt telefonsamtal på måndagen.

– Hon gick med på att omedelbart skicka 10 000 mexikanska soldater till gränsen mellan Mexiko och USA. De här soldaterna är specifikt utsedda till att stoppa flödet av fentanyl och illegala invandrare in i vårt land, skriver Trump.


Så påverkas Sverige av Trumps tullar


Även Mexikos president Sheinbaum bekräftar antalet soldater och deras uppgift vid gränsen.

President Donald Trump har flera gånger sagt att tullarna delvis är ett sätt att pressa Mexiko och Kanada till att stoppa såväl flykting- som narkotikasmugglingen över ländernas vidsträckta gränser.

Timmar senare uppger Kanadas premiärminister Justin Trudeau att man stärker upp gränsen till USA.

"Jag hade precis ett bra samtal med president Trump", skriver Trudeau på X.

Vidare uppger premiärministern att nästan 10 000 personer kommer att placeras ut längs gränsen till USA.

I ett inlägg på X skriver Trump att han är nöjd med beskedet:

”Det är mitt ansvar som president att säkerställa säkerheten för ALLA amerikaner och det är just det jag gör nu”.

Mexikos president Claudia Sheinbaum.

Inga strafftullar

Pausningen av tullarna kommer bara timmar innan Trumps nya presidentorder om 25-procentiga strafftullar skulle träda i kraft.

– Vi kom också överens om att omedelbart pausa de kommande tullarna i en månad, då vi kommer att hålla förhandlingar ledda av utrikesminister Marco Rubio, finansminister Scott Bessent, handelsminister Howard Lutnick och höga representanter från Mexiko, skriver Trump.

Överenskommelsen gjordes i ett telefonsamtal med Trump, där den amerikanske presidenten samtidigt ska ha lovat att stoppa smuggling av tunga vapen till Mexiko.

Mexiko har tidigare klagat på att kartellernas tunga beväpning kommer från amerikanska tillverkare, som smugglas över gränsen.

– Vi hade ett bra samtal med president Trump med stor respekt för vår relation och suveränitet. Vi kom överens om flera saker. Jag är säker på att vi kommer uppnå goda resultat under den här månaden, säger Sheinbaum om de kommande förhandlingarna.

Ringde även Trudeau

På måndagen rapporterar AP att Trump även ringde Kanadas premiärminister Justin Trudeau för att diskutera tullarna och andra frågor som berör ländernas relation.

I det samtalet gjordes inga överenskommelser, men beskedet från Trump är att de arbetar på att nå ett avtal innan tisdag, då tullarna träder i kraft.

Trump skriver på Truth Social att han ska ha ett nytt samtal med Kanadas premiärminister senare på måndagskvällen svensk tid.

Här kan du läsa mer om handelstullarna.

Donald Trump.
Trumps attack mot Europa i natt: ”Det är ohyggligt”
Trumps attack mot Europa i natt: ”Det är ohyggligt”
0:40

Följ ämnen i artikeln