Diamond League-final i Eugene: Program och tv-tider
Armand Duplantis och Daniel Ståhl jagar ny titel
Uppdaterad 2024-05-02 14.48 | Publicerad 2023-09-15
Det är dags för Diamond League-final.
Årets främsta friidrottare ska koras under två dagars tävlingar i Eugene.
Här är allt om tävlingarna.
Diamond League 2024: Alla tävlingar och tv-tider
Efter 13 deltävlingar är det dags för final i Diamond League 2023. På arenan där VM avgjordes för drygt ett år sedan ska 32 Diamond League-mästare koras – 16 på herr- och 16 på damsidan.
De som presterat bäst i respektive gren under Diamond League-säsongen bjuds in till finalen där vinnaren i varje gren tar hem Diamond League-titeln 2023.
Vilken tv-kanal sänder Diamond League i Eugene?
Diamond League-finalen i Eugene sänds i SVT och SVT Play den 16 och 17 september.
Så sänder SVT från Diamond League-finalen:
- Lördag 16 september:
21.00–23.00, SVT1 och SVT Play - Söndag 17 september:
21.00–22.00, SVT1 och SVT Play
22.00–00.00, SVT24 och SVT Play
Vilka svenskar tävlar i Diamond League-finalen i Eugene 2023?
Armand Duplantis (stavhopp) och Daniel Ståhl (diskus) finns med i startfältet på Diamond League-finalen och har chansen att vinna Diamond League-titeln 2023.
Diamond League, program lördag 16 september:
- 20.00: Spjut, damer
- 20.06: Tresteg, herrar
- 20.08: Höjdhopp, herrar
- 21.04: 400 m häck, herrar
- 21.16: 400 m, herrar
- 21.20: Spjut, herrar
- 21.26: Stavhopp, damer
- 21.29: 3000 m hinder, damer
- 21.49: Tresteg, damer
- 21.51: 1500 m, damer
- 22.07: 100 m, herrar
- 22.11: Kula, damer
- 22.19: 3000 m hinder, herrar
- 22.40: 100 m, damer
- 22.50: Engelsk mil, herrar
Diamond League: Program söndag 16 september
- 20.30: Höjdhopp, damer
- 20.40: Diskus, herrar
Svensk deltagare: Daniel Ståhl - 20.48: Längdhopp, herrar
- 21.04: 800 m, herrar
- 21.39: 5000 m, damer
- 21.57: Stavhopp, herrar
Svensk deltagare: Armand Duplantis - 22.04: 400 m häck, damer
- 22.08: Diskus, damer
- 22.17: 3000 m, herrar
- 22.37: 400 m, damer
- 22.42: Längdhopp, damer
- 22.52: 100 m häck, herrar
- 23.05: 100 m häck, damer
- 23.09: Kula, herrar
- 23.19: 800 m, damer
- 23.36: 200 m, herrar
- 23.49: 200 m, damer
- 23.52: Prisceremoni