Så mycket ökade smittan i din kommun

Av: Frida Carlqvist

Publicerad:
Uppdaterad:
Helsingborgs stad mäter ut lämpligt socialt distanserat avstånd på 2 meter med hjälp ett lokalt bakverk på en skylt vid Knutpunkten under coronapandemin. Under vecka 48 konstaterades över 1 000 nya fall i Helsingborg.
Foto: Johan Nilsson/TT
Helsingborgs stad mäter ut lämpligt socialt distanserat avstånd på 2 meter med hjälp ett lokalt bakverk på en skylt vid Knutpunkten under coronapandemin. Under vecka 48 konstaterades över 1 000 nya fall i Helsingborg.

NYHETER

1 689 nya fall i Malmö och 1 017 nya fall i Helsingborg – bara under vecka 48.

Det är lika många som hade konstaterats totalt i kommunerna fram till mitten av september – komprimerat till en vecka.

Totalt konstaterades 5 607 nya fall i Skåne under förra veckan.

Såhär mycket ökade det – kommun för kommun.

Smittspridningen fortsätter att öka i Skåne. I snitt smittades 413 personer på 100 000 invånare i skånska kommunerna under vecka 48.

Störst är ökningen i Helsingborg, när man ser till nya fall per 100 000 invånare. Där har 697 fall per 100 000 invånare konstaterats bara på en vecka. Kristianstad kommer efter med 493 nya fall per 100 000 invånare (totalt 426 nya fall konstaterades) och Malmö strax därefter med 490 nya fall per 100 000 invånare.

I Malmö konstaterades 1 689 nya fall under vecka 48. Detta är exakt lika många nya fall på en vecka som det totala antalet fall som hade konstaterats i Malmö fram till den 13 september.

I Helsingborg har totalt 1 017 fall konstaterats bara på en vecka. Det är nästan lika många fall som hade konstaterats totalt i kommunen från pandemins utbrott till 20 september – då hade 1 036 fall konstaterats totalt.

I tabellerna finns siffror från Region Skåne över hur många fall som konstaterats, dels i faktiska siffror och sedan incidensen, nya fall i kommunen per 100 000 invånare.

Längre ner i artikeln finner du grafik över hur många fall som konstaterats i varje kommun – vecka för vecka under hela pandemin. Observera att några enstaka siffror kan skilja sig något i grafiken jämfört med tabellen – det beror på att grafiken tas från Folkhälsomyndighetens siffror och tabellen från regionens.

I grafiken saknas totalsiffror för Malmö – men siffror för Malmö hittar du istället i denna artikel, där du kan jämföra coronautvecklingen i Malmös olika stadsdelar.

KommunVecka 48Vecka 47Skillnad
Bjuv40634165
Bromölla14712324
Burlöv46337786
Båstad36130457
Eslöv45937188
Helsingborg434433271017
Hässleholm1008828180
Höganäs504388116
Hörby15712334
Höör15312132
Klippan17313736
Kristianstad20861660426
Kävlinge39732770
Landskrona905724181
Lomma35330152
Lund17881451337
Malmö822665371689
Osby24118358
Perstorp1119615
Simrishamn21517342
Sjöbo14211329
Skurup28622858
Staffanstorp36128576
Svalöv22417450
Svedala37529481
Tomelilla20316142
Trelleborg753585168
Vellinge620490130
Ystad45637482
Åstorp29522570
Ängelholm1102973129
Örkelljunga1299831
Östra Göinge30625056
SUMMA27749221425607
Källa: Region Skåne

Malmö

I Malmö finns ingen sammanställd grafik, istället finns det fördelat på olika stadsdelar. De siffrorna hittar du samlade i denna artikel.

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

Publicerad:

LÄS VIDARE